Обмін простих білків та амінокислот
Обмін амінокислот
Quiz-summary
0 of 53 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
Information
Обмін амінокислот
You must specify a text. |
|
You must specify a text. |
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 53 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
- Стомат_укр 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- 53
- Answered
- Review
-
Question 1 of 53
1. Question
До лікарні доставлено дитину 2-х років з уповільненим розумовим і фізичним розвитком, що страждає на часті блювання після прийому їжі. У сечі визначена фенілпіровиноградна кислота. Наслідком якого порушення є дана патологія?
Correct
Incorrect
Hint
Фенілпіровиноградна кислота у великій кількості утворюється з амінокислоти фенілаланіну при фенілпіровиноградній олігофренії. Це захворювання відноситься до ензимопатій обміну амінокислот.
-
Question 2 of 53
2. Question
До лікарні швидкої допомоги доставили дитину 7-ми років в стані алергічного шоку, який розвинувся після укусу оси. В крові підвищена концентрація гістаміну. В результаті якої реакції утворюється цей амін?
Correct
Incorrect
Hint
Декарбоксилування — це відщеплення від амінокислоти α-карбоксильної групи у вигляді СО2 за участі ферментів декарбоксилаз і ПАЛФ — коферментної форми вітаміну В6 (піридоксину). В результаті реакції декарбоксилювання гістидину утворюється біогенний амін гістамін — медіатор алергії, запалення, болю. Надлишок гістаміну може навіть викликати алергічний шок.
-
Question 3 of 53
3. Question
У хворого з діагнозом злоякісного карціноїду різко підвищений вміст серотоніну в крові. Оберіть амінокислоту, з якої може утворюватися даний біогенний амін:
Correct
Incorrect
Hint
З амінокислоти триптофану шляхом гідроксилювання утворюється 5-окситриптофан, який після декарбоксилювання за участі ПАЛФ-залежної декарбоксилази перетворюється на 5-окситриптамін (серотонін).
-
Question 4 of 53
4. Question
Метильні групи (-СН3) використовуються в організмі для синтезу таких важливих сполук, як креатин, холін, адреналін, інші. Джерелом цих груп є одна з незамінних амінокислот, а саме:
Correct
Incorrect
Hint
Амінокислота метіонін в організмі людини є головним донором метильних груп для реакцій метилування у синтезі таких важливих сполук як креатин, холін, адреналін, тимін тощо.
-
Question 5 of 53
5. Question
Альбіноси погано переносять вплив сонця — засмага не розвивається, а з’являються опіки. Порушення метаболізму якої амінокислоти лежить в основі цього явища?
Correct
Incorrect
Hint
В нормі в організмі людини амінокислота фенілаланін пертворюється на тирозин, з якого в подальшому утворюється пігмент шкіри й волосся меланін.
-
Question 6 of 53
6. Question
Клітину лабораторної тварини піддали надмірному рентгенівському опроміненню. У результаті утворились білкові фрагменти в цитоплазмі. Які органели клітини візьмуть участь у їх утилізації?
Correct
Incorrect
Hint
Розпад внутрішньоклітинних білків відбувається під дією внутрішньоклітинних протеаз – катепсинів, які локалізуються переважно в лізосомах і активні в кислому середовищі.
-
Question 7 of 53
7. Question
До лікаря звернувся хворий зі скаргами на непереносимість сонячної радіації. Мають місце опіки шкіри та порушення зору. Попередній діагноз: альбінізм. Порушення обміну якої амінокислоти відзначається у цього пацієнта?
Correct
Incorrect
Hint
Альбінізм — захворювання, що обумовлене недостатнім утворенням пігменту меланіну з амінокислоти тирозину.
-
Question 8 of 53
8. Question
Педіатр під час огляду дитини відзначив відставання у фізичному і розумовому розвитку. В аналізі сечі був різко підвищений вміст кетокислоти, що дає якісну кольорову реакцію з хлорним залізом. Яке порушення обміну речовин було виявлено?
Correct
Incorrect
Hint
Фенілпіруват (кетокислота) при додаванні FeCl3 утворює з іонами Феруму комплексну сполуку синьо-зеленого коліру (проба Фелінга). Дана реакція використовується в діагностиці фенілкетонурії. В даний час для ранньої діагностики фенілкетонурії проводять пробу Гатрі – диск з кров’ю новонародженого поміщають на поживне середовище з бактеріями, які потребують для зростання фенілаланін.
-
Question 9 of 53
9. Question
Хлопчик 13 років скаржиться на загальну слабкість, запаморочення, втомлюваність. Спостерігається відставання у розумовому розвитку. При обстеженні виявлено високу концентрацію валіну, ізолейцину, лейцину в крові та сечі. Сеча специфічного запаху. Який найбільш вірогідний діагноз?
Correct
Incorrect
Hint
Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом (Вал, Лей, Іле) в процесі катаболізму перетворюються в розгалужені α-кетокислоти, які далі підлягають окисному декарбоксилуванню за участі дегідрогенази розгалужених α-кетокислот (мультиферментний комплекс). При дефекті цього ферменту розгалужені амінокислоти та α-кетокислоти виділяються з сечею і надають їй характерного запаху «кленового сиропу» звідси і назва – хвороба «кленового сиропу».
-
Question 10 of 53
10. Question
У дитини 6 місяців спостерігається різке відставання в психомоторному розвитку, напади судом, бліда шкіра з екзематозними змінами, біляве волосся, блакитні очі. У цієї дитини найбільш вірогідно дозволить встановити діагноз визначення концентрації у крові та сечі:
Correct
Incorrect
Hint
Визначення концентрації фенілпірувату підтверджує (виключає) діагноз фенілкетонурії — вродженого дефекту обміну амінокислоти фенілаланіну, при якому порушується психічний розвиток дитини. Світлий колір волосся і очей пояснюється зниженим синтезом пігменту меланіну.
-
Question 11 of 53
11. Question
У молодих здорових батьків народилася білява дівчинка з голубими очима. У перші ж місяці життя в дитини розвинулись дратівливість, неспокій, порушення сну та харчування, а обстеження в невропатолога показало відставання в розвитку дитини. Який метод генетичного обстеження дитини слід застосувати для точного встановлення діагнозу?
Correct
Incorrect
Hint
При фенілкетонурії у дітей спостерігається порушення діяльності головного мозку, фізичного розвитку. Може відбуватись зменшення утворення пігменту меланіну (світле волосся) за рахунок зменшення синтезу тирозину з фенілаланіну. Встановлення діагнозу фенілкетонурія проводиться на підставі наявності фенілпіровиноградної кислоти у крові або сечі. Таке визначення проводиться біохімічним методом за реакцією з трихлороцтовим залізом.
-
Question 12 of 53
12. Question
У дитини із розумовою відсталістю встановлено зелене забарвлення сечі після додавання 5%розчину FeCl3. Про порушення обміну якої амінокислоти свідчить позитивний результат цієї діагностичної проби?
Correct
Incorrect
Hint
Фенілпіруват (кетокислота) при додаванні FeCl3 утворює з іонами Феруму комплексну сполуку синьо-зеленого коліру (проба Фелінга). Дана реакція використовується в діагностиці фенілкетонурії – порушення обміну фенілаланіну.
-
Question 13 of 53
13. Question
Дитина 10-ти місячного віку, батьки якої брюнети, має світлє волосся, дуже світлу шкіру та блакитні очі. Зовнішньо при народженні виглядала нормально, але протягом останніх 3 місяців спостерігалися порушення мозкового кровообігу, відставання в розумовому розвитку. Причиною такого стану може бути:
Correct
Incorrect
Hint
Фермент фенілаланін-4-монооксигеназа каталізує перетворення фенілаланіну в тирозин (гідроксилування). При вродженному дефекті цього ферменту (хвороба – фенілпіровиноградна олігофренія) фенілаланін перетворюється не в тирозин, а у фенілпіруват, який накопичується в клітинах ЦНС, крові і сечі (фенілкетонурія). При фенілкетонурії у дітей спостерігається порушення діяльності головного мозку, фізичного розвитку. Може відбуватись зменшення утворення пігменту меланіну (світле волосся) за рахунок зменшення синтезу тирозину з фенілаланіну.
-
Question 14 of 53
14. Question
У дитини 3-х років після перенесеної важкої вірусної інфекції відзначаються повторне блювання, непритомність, судоми. При дослідженні виявлена гіперамоніємія. З чим може бути пов’язана зміна біохімічних показників крові у цієї дитини?
Correct
Incorrect
Hint
Гіперамоніємія (збільшення концентрації амаку в крові) викликана ураженням печінки внаслідок вірусної інфекції та порушенням роботи орнітинового циклу синтезу сечовини в гепатоцитах.
-
Question 15 of 53
15. Question
У дитини грудного віку спостерігається забарвлення склер, слизових оболонок. Виділяється сеча, яка темніє на повітрі. В крові та сечі виявлено гомогентизинову кислоту. Що може бути причиною даного стану?
Correct
Incorrect
Hint
Гомогентизинова кислота – продукт катаболізму фенілаланіну і тирозину, який в нормі окиснюється до фумарату і ацетоацетату. При вродженому дефекті ферменту оксидази гомогентизинової кислоти спостерігається збільшення рівня цієї речовини в крові та сечі. На повітрі гомогентизинова кислота перетворюється в алкаптон – сполуку чорного кольору, тому це захворювання і має назву алкаптонурія.
-
Question 16 of 53
16. Question
Травма мозку викликала підвищене утворення аміаку. Яка амінокислота бере участь у видаленні аміаку з мозкової тканини?
Correct
Incorrect
Hint
Основним механізмом знешкодження аміаку в клітинах головного мозку є синтез глутамінової кислоти, яка утворюється з α-кетоглутарату і NH3. Слід зазначити, що в клітині аміак може взаємодіяти з глутаміновою кислотою під дією ферменту глутамінсинтетази з утворенням глутаміну. NН3 в складі глутамату і глутаміну транспортується в печінку (синтез сечовини) і нирки (синтез солей амонію).
-
Question 17 of 53
17. Question
Аміак є дуже отруйною речовиною, особливо для нервової системи. Яка речовина приймає особливо активну участь у знешкодженні аміака у тканинах мозку?
Correct
Incorrect
Hint
Основним механізмом знешкодження аміаку в клітинах головного мозку є синтез глутамінової кислоти, яка утворюється з α-кетоглутарату і NH3. Слід зазначити, що в клітині аміак може взаємодіяти з глутаміновою кислотою під дією ферменту глутамінсинтетази з утворенням глутаміну. NН3 в складі глутамату і глутаміну транспортується в печінку (синтез сечовини) і нирки (синтез солей амонію).
-
Question 18 of 53
18. Question
У новонародженої дитини на пелюшках виявлені темні плями, що свідчать про утворення гомогентизинової кислоти. З порушенням обміну якої речовини це пов’язане?
Correct
Incorrect
Hint
Гомогентизинова кислота – продукт катаболізму фенілаланіну і тирозину, який в нормі окиснюється до фумарату і ацетоацетату. При вродженому дефекті ферменту оксидази гомогентизинової кислоти спостерігається збільшення рівня цієї речовини в крові та сечі. На повітрі гомогентизинова кислота перетворюється в алкаптон – сполуку чорного кольору, тому це захворювання і має назву алкаптонурія.
-
Question 19 of 53
19. Question
У клініку госпіталізовано хворого з діагнозом карциноїду кишечника. Аналіз виявив підвищену продукцію серотоніну, який утворюється з амінокислоти триптофан. Який біохімічний механізм лежить в основі даного процесу?
Correct
Incorrect
Hint
З амінокислоти триптофану шляхом гідроксилювання утворюється 5-окситриптофан, який після декарбоксилювання за участі ПАЛФ-залежної декарбоксилази перетворюється на 5-окситриптамін (серотонін).
-
Question 20 of 53
20. Question
У хлопчика 4-х років після перенесеного важкого вірусного гепатиту мають місце блювання, втрата свідомості, судоми. У крові — гіперамоніємія. Порушення якого біохімічного процесу викликало патологічний стан хворого?
Correct
Incorrect
Hint
Гіперамоніємія (збільшення концентрації амаку в крові) зумовлена ураженням печінки внаслідок вірусного гепатиту та порушенням синтезу сечовини в печінці.
-
Question 21 of 53
21. Question
При декарбоксилюванні глутамату у ЦНС утворюється медіатор гальмування. Назвіть його:
Correct
Incorrect
Hint
Важливим нейромедіатором, що виконує гальмівні функції, є γ-аміномасляна кислота (ГАМК), кількість якої в головному мозку у багато разів більше, ніж інших нейромедіаторів. ГАМК збільшує проникність постсинаптичних мембран для іонів К+ і, тим самим, віддаляє мембранний потенціал від порогового рівня, при якому виникає потенціал дії. ГАМК утворюється при декарбоксилюванні глутамату в реакції, яку каталізує глутаматдекарбоксилаза.
-
Question 22 of 53
22. Question
У ході катаболізму гістидину утворюється біогенний амін, що має потужну судинорозширюючу дію. Назвіть його:
Correct
Incorrect
Hint
В результаті реакції декарбоксилювання амінокислоти гістидину утворюється біогенний амін — гістамін. Гістамін розширює периферійні судини і викликає зниження артеріального тиску. Реакцію каталізує ПАЛФ-залежна гістидиндекарбоксилаза.
-
Question 23 of 53
23. Question
Під час голодування м’язові білки розпадаються до вільних амінокислот. В який процес найімовірніше будуть втягуватися ці сполуки за таких умов?
Correct
Incorrect
Hint
Під час голодування підвищується швидкість глюконеогенезу, кінцевим продуктом якого є глюкоза – основний енергетичний субстрат для, перш за все, нервової та інших тканин організму.
-
Question 24 of 53
24. Question
Дитина 3-х років із симптомами стоматиту, гінгівіту, дерматиту відкритих ділянок шкіри була госпіталізована. При обстеженні встановлено спадкове порушення транспорту нейтральних амінокислот у кишечнику. Нестача якого вітаміну зумовила дані симптоми?
Correct
Incorrect
Hint
При хворобі Хартнупа у пацієнтів спостерігаються дерматологічні, неврологічні і психічні прояви пелагри, фоточутливий шкірний висип, емоційна лабільність, можливі енцефалопатія, минуща мозочкова атаксія. Клінічні прояви обумовлюються харчовою недостатністю незамінної амінокислоти триптофану через поєднання його порушеного всмоктування в кишечнику і втрати з сечею. Основний шлях обміну триптофану веде до синтезу ніацину і нікотінамідаденіндінуклеотіда (НАД). Цей шлях покриває приблизно 50% добової потреби в ніацині. Порушення ниркового і кишкового транспорту триптофану при хворобі Хартнупа призводить до недостатності ніацину.
-
Question 25 of 53
25. Question
У новонародженої дитини спостерігається зниження інтенсивності смоктання, часта блювота, гіпотонія. У сечі та крові значно підвищена концентрація цитруліну. Який метаболічний процес порушений?
Correct
Incorrect
Hint
Цитрулін є одним із проміжних метаболітів оринітинового циклу синтезу сечовини (друга реакція). Збільшення концентрації цитруліну в крові і сечі вказує на порушення синтезу сечовини в орнітиновому циклі (блок на рівні аргініносукцинату).
-
Question 26 of 53
26. Question
Фармакологічні ефекти антидепресантів пов’язані з блокуванням (інгібуванням) ними ферменту, який каталізує розпад таких біогенних амінів, як норадреналін і серотонін в мітохондріях нейронів головного мозку. Який фермент бере участь у цьому процесі?
Correct
Incorrect
Hint
Розпад біогенних амінів (норадреналіну, серотоніну, адреналіну, дофаміну) відбувається шляхом окисного дезамінування за участі ферменту МАО (моноаміноксидази), що зв`язаний з мембраною мітохондрій. Інгібітори МАО підвищують вміст біогенних амінів в клітині, на чому і базуються фармакологічні ефекти антидепресантів.
-
Question 27 of 53
27. Question
У дитини 1,5 років спостерігається відставання в розумовому і фізичному розвитку, посвітління шкіри і волосся, зниження вмісту в крові катехоламінів. При додаванні до свіжої сечі декількох крапель 5 % розчину трихлороцтового заліза з’являється оливково-зелене забарвлення. Для якої патології обміну амінокислот характерні дані зміни?
Correct
Incorrect
Hint
Фермент фенілаланін-4-монооксигеназа каталізує перетворення фенілаланіну в тирозин (гідроксилування). При вродженному дефекті цього ферменту (хвороба – фенілпіровиноградна олігофренія) фенілаланін перетворюється не в тирозин, а у фенілпіруват, який накопичується в клітинах ЦНС, крові і сечі (фенілкетонурія). У таких дітей спостерігається розумова і фізична відсталість. Фенілпіруват реагує з розчином трихлороцтового заліза, що забарвлює сечу у синьо-зелений колір.
-
Question 28 of 53
28. Question
Основна маса азоту з організму виводиться у вигляді сечовини. Зниження активності якого ферменту в печінці призводить до гальмування синтезу сечовини і нагромадження амоніаку в крові і тканинах?
Correct
Incorrect
Hint
Карбамоїлфосфатсинтетаза — фермент синтезу сечовини, що зв’язує NН3 з СО2 у першій реакції цього циклу. При зниженні активності цього ферменту буде гальмуватись утворення сечовини і збільшуватись рівень аміаку в крові і тканинах.
-
Question 29 of 53
29. Question
Немовля відмовляється від годування груддю, збудливе, дихання неритмічне, сеча має специфічний запах “пивної закваски” або “кленового сиропу”. Вроджений дефект якого ферменту викликав дану патологію?
Correct
Incorrect
Hint
Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом (Вал, Лей, Іле) в процесі катаболізму перетворюються в розгалужені α-кетокислоти, які далі підлягають окисному декарбоксилуванню за участі дегідрогенази розгалужених α-кетокислот (мультиферментний комплекс). При дефекті цього ферменту розгалужені амінокислоти та α-кетокислоти виділяються з сечею і надають їй характерного запаху «кленового сиропу».
-
Question 30 of 53
30. Question
Депресії, емоційні розлади є наслідком нестачі у головному мозку норадреналіну, серотоніну та інших біогенних амінів. Збільшення їх вмісту у синапсах можна досягти за рахунок антидепресантів, які гальмують фермент:
Correct
Incorrect
Hint
Фермент моноамінооксидаза каталізує розпад біогенних амінів (дофаміну, норадреналіну, серотоніну) шляхом окисного дезамінування. Застосування антидепресантів як інгибіторів МАО збільшує концентрацію біогенних амінів у синапсах.
-
Question 31 of 53
31. Question
При обстеженні в клініці у чоловіка діагностували гостру променеву хворобу. Лабораторно встановлено різке зниження вмісту серотоніну в тромбоцитах. Порушення метаболізму якої речовини є можливою причиною зниження тромбоцитарного серотоніну?
Correct
Incorrect
Hint
При α-декарбоксилюванні 5-окситриптофану за участю коферменту піридоксальфосфату утворюється серотонін (5-окситриптамін).
-
Question 32 of 53
32. Question
У хворого діагностовано алкаптонурію. Вкажіть фермент, дефект якого є причиною цієї патології:
Correct
Incorrect
Hint
При захворюванні алкаптонурія спостерігається збільшення концентрації гомогентизинової кислоти, що виводиться з організму з сечею і після окиснення надає їй темного забарвлення. Захворювання обумовлено дефектом ферменту – оксидази гомогентизинової кислоти.
-
Question 33 of 53
33. Question
У 12-річного хлопчика в сечі виявлено високий вміст усіх амінокислот аліфатичного ряду. При цьому відмічена найбільш висока екскреція цистіну та цистеїну. Крім того, УЗД нирок показало наявність каменів у них. Виберіть можливу патологію.
Correct
Incorrect
Hint
При хворобі цистинурія відбувається порушення реарбсорбції амінокислот цистеїну та цистіну з первинної сечі, збільшується їх сечова екскреція. Це пов’язано з вродженим порушенням роботи канальців нирок.
-
Question 34 of 53
34. Question
Людина захворіла на пелагру. При опитуванні стало відомо, що впродовж тривалого часу вона харчувалася переважно кукурудзою, мало вживала м’яса. Дефіцит якої речовини у кукурудзі спричинив розвиток хвороби?
Correct
Incorrect
Hint
Пелагра — це захворювання, що виявляється через брак вітамінів або неправильного харчування (відсутність або дефіцит в раціоні вітаміну В3 (ніацин) та/або амінокислоти триптофану). Основний шлях обміну триптофану веде до синтезу ніацину і нікотінамідаденіндінуклеотіда (НАД). Цей шлях покриває приблизно 50% добової потреби в ніацині.
-
Question 35 of 53
35. Question
В сечі новонародженого визначається цитрулін та високий рівень аміаку. Вкажіть, утворення якої речовини, найімовірніше, порушене у цього малюка:
Correct
Incorrect
Hint
Знешкодження амоніаку в організмі людини відбувається в орнітиновому циклі з утворенням сечовини. При генетичних дефектах ферментів циклу спостерігається накопичення амоніаку та/чи інтермедіатів орнітинового циклу (наприклад, генетичний дефект синтезу аргініносукцинатсинтетази призводить до накопичення амоніаку та цитруліну).
-
Question 36 of 53
36. Question
Причиною захворювання на пелагру може бути переважне харчування кукурудзою та зниження у раціоні продуктів тваринного походження. Відсутність у раціоні якої амінокислоти призводить до даної патології?
Correct
Incorrect
Hint
Пелагра — це захворювання, що виявляється через брак вітамінів або неправильного харчування (відсутність або дефіцит в раціоні вітаміну В3 (ніацин) та/або амінокислоти триптофану). Основний шлях обміну триптофану веде до синтезу ніацину і нікотінамідаденіндінуклеотіда (НАД). Цей шлях покриває приблизно 50% добової потреби в ніацині.
-
Question 37 of 53
37. Question
При алкаптонурії відбувається надмірне виділення гомогентизинової кислоти із сечею. З порушенням метаболізму якої амінокислоти пов’язано виникнення цього захворювання?
Correct
Incorrect
Hint
Гомогентизинова кислота – продукт катаболізму фенілаланіну і тирозину, який в нормі окиснюється до фумарату і ацетоацетату. При вродженому дефекті ферменту оксидази гомогентизинової кислоти спостерігається збільшення рівня цієї речовини в крові та сечі. На повітрі гомогентизинова кислота перетворюється в алкаптон – сполуку чорного кольору, тому це захворювання і має назву алкаптонурія.
-
Question 38 of 53
38. Question
У хворого, що страждає на спадкову хворобу Хартнупа, спостерігаються пелагроподібні ураження шкіри, порушення розумового розвитку в результаті нестачі нікотинової кислоти. Причиною цього захворювання є порушення такого процесу:
Correct
Incorrect
Hint
При хворобі Хартнупа у пацієнтів спостерігаються дерматологічні, неврологічні і психічні прояви пелагри, фоточутливий шкірний висип, емоційна лабільність, можливі енцефалопатія, минуща мозочкова атаксія. Клінічні прояви обумовлюються харчовою недостатністю незамінної амінокислоти триптофану через поєднання його порушеного всмоктування в кишечнику і реабсорбції в нирках. Основний шлях обміну триптофану веде до синтезу ніацину і нікотінамідаденіндінуклеотіда (НАД). Цей шлях покриває приблизно 50% добової потреби в ніацині. Порушення ниркового і кишкового транспорту триптофану при хворобі Хартнупа призводить до недостатності ніацину.
-
Question 39 of 53
39. Question
Препарат «Гептрал», який використовують при хворобах печінки, містить S-аденозилметіонін. Ця активна амінокислота бере участь у синтезі:
Correct
Incorrect
Hint
Амінокислота метіонін в організмі людини є головним донором метильних груп для синтезу холіну, який використовується для утворення фосфатидилхоліну — фосфоліпід. Останній є ліпотропним фактором і запобігає жировій інфільтрації печінки.
-
Question 40 of 53
40. Question
Відомо, що в метаболізмі катехоламінових медіаторів особлива роль належить ферменту моноаміноксидазі (МАО). Яким шляхом цей фермент інактивує ці медіатори (норадреналін, адреналін, дофамін)?
Correct
Incorrect
Hint
Розпад біогенних амінів (норадреналіну, серотоніну, адреналіну, дофаміну) відбувається шляхом окисного дезамінування за участі ферменту МАО (моноаміноксидази), що зв`язаний з мембраною мітохондрій.
-
Question 41 of 53
41. Question
Мати зауважила занадто темну сечу у її 5-річної дитини. Дитина скарг не висловлює. Жовчних пігмєнтів у сєчі не виявлено. Поставлено діагноз алкаптонурія. Дефіцит якого ферменту має місце у дитини?
Correct
Incorrect
Hint
При захворюванні алкаптонурія спостерігається збільшення концентрації гомогентизинової кислоти, що виводиться з організму з сечею і після окиснення надає їй темного забарвлення. Захворювання обумовлено дефектом ферменту – оксидази гомогентизинової кислоти.
-
Question 42 of 53
42. Question
При лабораторному обстеженні дитини виявлено підвищений вміст у крові та сечі лейцину, валіну, ізолейцину та їх кетопохідних. Сеча мала характерний запах кленового сиропу. Недостатність якого ферменту зумовила це захворювання?
Correct
Incorrect
Hint
Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом (Вал, Лей, Іле) в процесі катаболізму перетворюються в розгалужені α-кетокислоти, які далі підлягають окисному декарбоксилуванню за участі дегідрогенази розгалужених α-кетокислот (мультиферментний комплекс). При дефекті цього ферменту розгалужені амінокислоти та α-кетокислоти виділяються з сечею і надають їй характерного запаху «кленового сиропу».
-
Question 43 of 53
43. Question
У немовляти спостерігаються епілептиформні судоми, викликані дефіцитом вітаміну В6. Це спричинено зменшенням у нервовій тканиніі гальмівного медіатора — гамма-аміномасляної кислоти. Активність якого ферменту знижена:
Correct
Incorrect
Hint
В ЦНС з глутамінової амінокислоти утворюється біогенний амін ГАМК (гама-аміномасляна кислота) — гальмівний медіатор ЦНС. При порушенні утворення ГАМК у ЦНС процеси збудження переважають над процесами гальмування, і можуть виникати судоми.
-
Question 44 of 53
44. Question
У дитини 2-х рокiв спостерiгається вiдставання в розумовому розвитку, непереносимiсть бiлкової їжi, важка гiперамонiємiя на тлi зниженого вмiсту сечовини в плазмi кровi, що пов’язано з вродженим дефiцитом такого ферменту мiтохондрiй:
Correct
Incorrect
Hint
Катаболізм білків та амінокислот призводить до утворення токсичної речовини – амоніаку, який знешкоджується в печінці (цикл Кребса-Гензелайта) та нирках (утворення солей). Карбамоїлфосфатсинтетаза — фермент синтезу сечовини, що зв’язує NН3 з СО2 у першій реакції цього циклу. При зниженні активності цього ферменту буде гальмуватись утворення сечовини і збільшуватись рівень амоніаку в крові і тканинах.
-
Question 45 of 53
45. Question
Значна частина біогенних амінів у тканинах організму піддається окислювальному дезамінуванню за участю такого ферменту:
Correct
Incorrect
Hint
Розпад біогенних амінів (норадреналіну, серотоніну, адреналіну, дофаміну) відбувається шляхом окисного дезамінування за участі ферменту МАО (моноаміноксидази), що зв`язаний з мембраною мітохондрій.
-
Question 46 of 53
46. Question
При тестуванні на гіперчутливість пацієнту під шкіру ввели алерген, після чого спостерігалось почервоніння, набряк, біль внаслідок дії гістаміну. В результаті якого перетворення амінокислоти гістидину утворюється цей біогенний амін?
Correct
Incorrect
Hint
Амінокислота гистидин в результаті реакції α-декарбоксилювання перетворюється на гістамін — біогенний амін, який є медіатором алергії.
-
Question 47 of 53
47. Question
Внаслідок попадання окропу на руку уражена ділянка шкіри почервоніла, набрякла, стала болючою. Яка речовина може привести до такої реакції?
Correct
Incorrect
Hint
Біогенний амін гістамін є мадіатором запалення, болю і алергії. Він викликає набряк тканин, почервоніння шкіри.
-
Question 48 of 53
48. Question
Нітроген оксид (NO) відіграє важливу роль в релаксації гладеньких м’язів судин і в зниженні артеріального тиску, в розширенні коронарних артерій. NO в організмі може утворюватися в одній з хімічних реакцій амінокислоти:
Correct
Incorrect
Hint
Аргінін є попередником для синтезу монооксиду азоту (NO) – сигнальної молекули, що бере участь у регуляції ряду фізіологічних процесів, таких як розширення кровоносних судин, передача нервових імпульсів та імунна відповідь. Утворення NO забезпечує фермент NO-синтаза, що у ссавців має три ізоформи (нейрональна nNOS, ендотеліальна eNOS, індуцибельна iNOS), які відрізняються функціями, поширенням у тканинах та особливостями регуляції. Реакція перетворення аргініну до цитруліну та NO відбувається у два етапи із проміжним продуктом Nω-гідроксил-L-аргінін (NOHLA) та потребує кисню, НАДФН, 5,6,7,8-тетрагідробіоптерину, ФМН та ФАД: L-Арг + НAДФH + H+ + O2 —> NOHLA + НAДФ+ + H2O; NOHLA + 1/2 НAДФH + 1/2 H+ + O2 —> L-цитрулін + 1/2 НAДФ+ + NO + H2O
-
Question 49 of 53
49. Question
Хворий поступив в клініку зі струсом мозку. На тлі неврологічних симптомів в крові збільшується концентрація аміаку. Яка речовина використовується для знешкодження аміаку в мозковій тканині?
Correct
Incorrect
Hint
Основним механізмом знешкодження аміаку в клітинах головного мозку є синтез глутамінової кислоти, яка утворюється з α-кетоглутарату і NH3. Слід зазначити, що в клітині аміак може взаємодіяти з глутаміновою кислотою під дією ферменту глутамінсинтетази з утворенням глутаміну. NН3 в складі глутамату і глутаміну транспортується в печінку (синтез сечовини) і нирки (синтез солей амонію).
-
Question 50 of 53
50. Question
Хворому 24-х років для лікування епілепсії ввели глутамінової кислоти. Лікувальний ефект при даному захворюванні обумовлений не самим глутаматом, а продуктом його декарбоксилювання:
Correct
Incorrect
Hint
Важливим нейромедіатором, що виконує гальмівні функції, є γ-аміномасляна кислота (ГАМК), кількість якої в головному мозку у багато разів більше, ніж інших нейромедіаторів. ГАМК збільшує проникність постсинаптичних мембран для іонів К+ і, тим самим, віддаляє мембранний потенціал від порогового рівня, при якому виникає потенціал дії. ГАМК утворюється при декарбоксилюванні глутамату в реакції, яку каталізує глутаматдекарбоксилаза.
-
Question 51 of 53
51. Question
Хворого з явищами енцефалопатії госпіталізували в неврологічний стаціонар і виявили кореляцію між наростанням енцефалопатії і речовинами, які надходять з кишечника в загальний кровотік. Яка сполука, що утворюється в кишечнику, може бути причиною такого стану?
Correct
Incorrect
Hint
З наведених речовин тільки індол є токсичною речовиною, при його накопиченні в крові у людини виникає енцефалопатія.
-
Question 52 of 53
52. Question
У жінки 35-ти років, яка протягом 3 місяців обмежувала кількість продуктів у харчовому раціоні, спостерігається зменшення маси тіла, погіршення фізичного стану та розумової діяльності, з’явилися набряки. Дефіцит яких харчових речовин міг призвести до таких змін?
Correct
Incorrect
Hint
Обмежування кількості білків у харчовому раціоні призводить до зниження пулу вільних амінокислот в крові людини. Це в свою чергу призводить до порушень у специфічних шляхах амінокислот (наприклад, утворення нейромедіаторів з вільних амінокислот), до порушень у синтезі м’язових білків та білків печінки (наприклад, альбумінів). Тому спостерігається зменшення маси тіла, погіршення фізичного стану та розумової діяльності, з’являються набряки.
-
Question 53 of 53
53. Question
Дитина 3-х років із симптомами стоматиту, гінгівіту, дерматиту відкритих ділянок шкіри була госпіталізована. При обстеженні встановлено спадкове порушення транспорту нейтральних амінокислот у кишечнику. Нестачею якого вітаміну будуть зумовлені дані симптоми?
Correct
Incorrect
Hint
Порушення транспорту нейтральних амінокислот у кишечнику супроводжується розвиненням дефіциту триптофану в організмі людини. Ця амінокислота має спеціальний метаболічний шлях, який утворює похідне вітаміну ніаціну – НАДН. Тому при дефіциті триптофану можливо розглядати недостатність коферменту НАДН і виникнення симптомів стоматиту, гінгівіту, дерматиту відкритих ділянок шкіри.