Обмін вуглеводів
обмін вуглеводів
Quiz-summary
0 of 33 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
Information
обмін вуглеводів
You must specify a text. |
|
You must specify a text. |
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 33 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
- Стомат_укр 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- Answered
- Review
-
Question 1 of 33
1. Question
Однорічна дитина відстає в розумовому розвитку від своїх однолітків. Вранці: блювота, судоми, втрата свідомості. У крові – гіпоглікемія натще. З дефектом якого ферменту це може бути пов’язано?
Correct
Incorrect
Hint
Симптоми указують на захворювання, що виникає в результаті дефекту глікогенсинтази, яка каталізує процес синтезу глікогену. При її недостатності кількість глікогену в печінці хворих буде знижена, виникає гіпоглікемія в постабсорбтивному періоді (печінка не може підтримувати рівень глюкози крові за рахунок глікогенолізу). Характерний симптом — судоми, які проявляються особливо вранці. Хвороба сумісна з життям, але хворі діти потребують частого годування.
-
Question 2 of 33
2. Question
У крові пацієнта вміст глюкози натще був 5,65 ммоль / л, через 1 годину після цукрового навантаження становив 8,55 ммоль / л, а через 2 години — 4,95 ммоль / л. Такі показники характерні для:
Correct
Incorrect
Hint
За даними ВОЗ, якщо вміст глюкози в крові через 2 години після цукрового навантаження становить менш ніж 7,8 мМ/л, то це є показником, характерним для здорової людини.
-
Question 3 of 33
3. Question
У крові пацієнта вміст глюкози натще 5,6 ммоль / л, через годину після цукрового навантаження — 13,8 ммоль / л, а через 3 години — 9,2 ммоль / л. Для якої патології характерні такі показники?
Correct
Incorrect
Hint
За даними ВОЗ, якщо вміст глюкози в крові через 2 години після цукрового навантаження становить 7,8-11,1 мМ/л, то це є показником порушення толерантності до глюкози (прихованої форми цукрового діабету).
-
Question 4 of 33
4. Question
Мукополісахаридоз відноситься до хвороб накопичення. Через відсутність ферментів порушується розщеплення полісахаридів. У хворих спостерігається підвищення виділення їх з сечею і накопичення в одній з органел клітин. В яких органелах накопичуються мукополісахариди?
Correct
Incorrect
Hint
Мукополісахаридози — спадкові важкі захворювання, які проявляються значними порушеннями в розумовому розвитку дітей, ураженнями судин, помутнінням рогівки, деформаціями скелету, зменшенням тривалості життя. В основі мукополісахаридозів лежать спадкові дефекти будь-яких лізосомальних гідролаз, що беруть участь в катаболізмі глікозаміногліканів. Ці захворювання характеризуються надмірним накопиченням глікозаміногліканів в тканинах, що призводить до деформації скелету і збільшення органів. Зазвичай уражаються тканини, в яких в нормі синтезуються найбільші кількості глікозаміногліканів. У лізосомах при цьому накопичуються не повністю зруйновані глікозаміноглікани, в сечі виявляються олігосахаридні фрагменти глікозаміногліканів.
-
Question 5 of 33
5. Question
У жінки 62 років розвинулася катаракта (помутніння кришталика) на тлі цукрового діабету. Посилення якого процесу при діабеті є причиною помутніння кришталика?
Correct
Incorrect
Hint
При підвищенні рівня глюкози крові при цукровому діабеті прискорюється зв`язування глюкози з білками (глікозилювання білків), зокрема, кришталика, що викликає його замутненість (катаракту).
-
Question 6 of 33
6. Question
У дитини виявлена галактоземія. Концентрація глюкози в крові істотно не змінена. Дефіцитом якого ферменту обумовлено це захворювання?
Correct
Incorrect
Hint
У дитини є вроджений дефект ферменту галактозо-1-фосфатуридилтрансферази, тому галактоза, що надходить з молочними продуктами не перетворюється на глюкозу, її рівень в крові практично не змінюється, а рівень галактози в крові зростає (галактоземія).
-
Question 7 of 33
7. Question
Під час бігу на довгі дистанції скелетна мускулатура тренованої людини використовує глюкозу з метою отримання енергії АТФ для м’язового скорочення. Вкажіть основний процес утилізації глюкози в цих умовах:
Correct
Incorrect
Hint
При тривалій м`язовій роботі, бігу на довгі дистанції відбувається поступове насичення м`язів киснем, і основним процессом утилізації глюкози стає аеробний гліколіз, який
постачає м’язам велику кількість АТФ. -
Question 8 of 33
8. Question
У цитоплазмі міоцитів розчинена велика кількість метаболітів окислення глюкози. Назвіть один з них, що безпосередньо перетворюється в лактат:
Correct
Incorrect
Hint
В процесі гліколізу відбувається розпад глюкози до пірувату (піровиноградної кислоти), який за анаеробних умов перетворюється у цитоплазмі міоцитів на лактат (молочну кислоту).
-
Question 9 of 33
9. Question
Через деякий час після інтенсивного фізичного тренування у спортсмена активується глюконеогенез. Що є його основним субстратом?
Correct
Incorrect
Hint
При інтенсивному фізичному навантаженні м`язи для свого скорочення використовують АТФ, яку постачає анаеробний гліколіз. Кінцевим метаболітом гліколізу є молочна кислота. Молочна кислота(лактат) з м`язів при фізичній повторній роботі вимивається у кров, далі надходить у печінку,де включається у глюконеогенез. А з печінки наново синтезована глюкоза знов надходить у м`яз, де і використовується як джерело енергії (лактатний цикл Корі).
-
Question 10 of 33
10. Question
У хворого, що проходить курс лікувального голодування, нормальний рівень глюкози в крові підтримується головним чином за рахунок глюконеогенезу. З якої амінокислоти в печінці людини найбільш активно синтезується глюкоза?
Correct
Incorrect
Hint
Амінокислота аланін в печінці перетворюється в піруват, який в подальшому може вступати в глюконеогенез і утворювати глюкозу (аланін є глюкопластичною амінокислотою).
-
Question 11 of 33
11. Question
У хворого 38 років після прийому аспірину і сульфаніламідів спостерігається посилений гемоліз еритроцитів, викликаний недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Порушенням утворення якого коферменту зумовлена ця патологія?
Correct
Incorrect
Hint
Недостатність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази призводить до зниження продукції НАДФН,який в еритроцитах переводить окиснений глутатіон у відновлений.Останній попереджує ПОЛ мембран, захищає від окислення SН-групи білків, підтримує відновлений стан заліза в гемоглобіні. Зниження продукції НАДФН зумовлює зниження рівня в еритроцитах відновленого глутатіону і, як наслідок, гемоліз еритроцитів. При активності глюкозо-6-фосфатдегідрогенази нижче 10% під впливом деяких лікарських препаратів (протималярійних, сульфаніламідних, аспірину та інш.) розвивається посилений гемоліз еритроцитів.
-
Question 12 of 33
12. Question
У хворого на цукровий діабет після введення інсуліну настала втрата свідомості, спостерігаються судоми. Який результат біохімічного аналізу крові на вміст цукру?
Correct
Incorrect
Hint
Інсулін знижує рівень глюкози крові, тому що активує транспорт глюкози в клітини (гіпоглікемічна дія інсуліну). Передозування інсуліну викликає значне зниження рівня глюкози в крові (менше 2 мМ/л) — людина може втратити свідомість(гіпоглікемічна кома).
-
Question 13 of 33
13. Question
У людини вміст глюкози в крові 15 ммоль / л (поріг реабсорбції — 10 ммоль / л). Наслідком цього буде:
Correct
Incorrect
Hint
В нормі глюкоза в сечі відсутня, коли концентрація глюкози перевищує нирковий поріг для глюкози (9-10 ммоль/л), то спостерігається глюкозурія (поява глюкози в сечі). Це викликає осмотичний діурез. Хворий скаржиться на постійну спрагу та зазнає поліурію (до 4-6 л сечі на добу). Саме поліурія визнається як перший симптом цукрового діабету. Додатковим механізмом розвитку поліурії може бути зниження ефективності взаємодії АДГ (антидіуретичний гормон) з його рецептором через його глікозилювання.
-
Question 14 of 33
14. Question
У дівчинки 7-ми років ознаки анемії. Лабораторно встановлено дефіцит піруваткінази в еритроцитах. Порушення якого процесу відіграє головну роль у розвитку анемії у дівчинки?
Correct
Incorrect
Hint
Спадкова недостатність піруваткінази в еритроцитах зумовлює розвиток гемолітичної анемії. Це пояснюється тим, що зрілі еритроцити не мають мітохондрій і тому повністю залежать від синтезу АТФ шляхом анаеробного гліколізу. Дефіцит піруваткінази викликає гальмування анаеробного гліколізу і недостаток енергії в еритроцитах, що призводить до порушення цілісності мембран, деформації клітин та усунення їх із крові.
-
Question 15 of 33
15. Question
У людей після тривалого фізичного навантаження виникають інтенсивні болі в м’язах. Які зміни в м’язах є найбільш імовірною причиною цього?
Correct
Incorrect
Hint
При фізичному навантаженні м`язи для свого скорочення використовують АТФ, яку постачає анаеробний гліколіз. Кінцевим метаболітом гліколізу є молочна кислота, накопичення якої спричиняє відчуття болю у м`язах.
-
Question 16 of 33
16. Question
Під час бігу на короткі дистанції у нетренованої людини виникає м’язова гіпоксія. До накопичення якого метаболіту в м’язах це призводить?
Correct
Incorrect
Hint
При виконанні короткочасної роботи м`язи отримують АТФ завдяки анаеробному гліколізу, який супроводжується утворенням лактату (молочної кислоти), наслідком можуть бути болі у м`язах.
-
Question 17 of 33
17. Question
При голодуванні м’язові білки розпадаються до вільних амінокислот. В який процес найбільш ймовірно будуть втягуватися ці сполуки при таких умовах?
Correct
Incorrect
Hint
Амінокислоти будуть втягуватися в процес глюконеогенезу — синтезу глюкози з речовин невуглеводного походження: амінокислот, гліцеролу, метаболітів гліколізу і ЦТК. Найбільш інтенсивно він відбувається в печінці і забезпечує підтримку нормального вмісту глюкози в крові при голодуванні.
-
Question 18 of 33
18. Question
У хворого на малярію після вживання протималярійного препарату примахіну розвинулася гемолітична анемія. Спадкова недостатність якого ферменту в еритроцитах спостерігається при цьому?
Correct
Incorrect
Hint
Спадкова недостатність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази призводить до зниження продукції НАДФН, який в еритроцитах переводить окиснений глутатіон у відновлений. Останній попереджує ПОЛ мембран, захищає від окислення SН-групи білків, підтримує відновлений стан заліза в гемоглобіні. Зниження продукції НАДФН зумовлює зниження рівня в еритроцитах відновленого глутатіону і, як наслідок, гемоліз еритроцитів. При активності глюкозо-6-фосфатдегідрогенази нижче 10% під впливом деяких лікарських препаратів (протималярійних, сульфаніламідних, аспірину та інш.) розвивається гемолітична анемія.
-
Question 19 of 33
19. Question
Глюкагон — це гормон, який підвищує рівень глюкози в крові шляхом активації:
Correct
Incorrect
Hint
Глюкагон –стимулює глікогеноліз у клітинах печінки шляхом активації глікогенфосфорилази за рахунок її цАМФ-залежного фосфорилювання, що підвищує рівень глюкози в крові.
-
Question 20 of 33
20. Question
У 8-місячної дитини спостерігається блювота і діарея після прийому фруктових соків. Навантаження фруктозою призвело до гіпоглікемії. Спадкова недостатність якого ферменту є причиною стану дитини?
Correct
Incorrect
Hint
Спадкова недостатність фруктозо-1-фосфатальдолази зумовлює порушення обміну вуглеводів, гіпоглікемію, ураження печінки. При споживанні фруктози накопичується
фруктозо-1-фосфат, який гальмує активність глікогенфосфорилази, ряду ферментів гліколізу і глюконеогенезу. Хвороба виявляється під час переходу від грудного годування дітей до їжі, що містить цукор (у фруктових соках), коли спостерігаються напади блювання і судоми після їжі. -
Question 21 of 33
21. Question
У дитини спостерігається затримка фізичного і розумового розвитку, глибокі порушення з боку сполучної тканини внутрішніх органів, в сечі виявлено кератансульфати. Обмін яких речовин порушений?
Correct
Incorrect
Hint
Глікозаміноглікани – це сульфітовані гетерополісахариди, що входять до складу сполучної тканини. Їх представниками є кератан-, хондроітин-, дерматансульфати. Виведення з сечею кератансульфатів і пошкодження сполучної тканини внутрішніх органів вказують на порушення обміну глікозаміногліканів.
-
Question 22 of 33
22. Question
Після тривалого фізичного навантаження під час заняття фізкультурою у студентів розвинулася м’язова крепатура. Причиною її виникнення стало накопичення в скелетних м’язах молочної кислоти. Вона утворилася після активації в організмі студентів:
Correct
Incorrect
Hint
Накопичення в скелетних м’язах молочної кислоти є результатом гліколізу – процесу розпаду глюкози до молочної кислоти в анаеробних умовах. При виконанні тривалого фізичного навантаження м`язи накопичують молочну кислоту, що викликає відчуття болю (крепатуру).
-
Question 23 of 33
23. Question
Еритроцити людини не містять мітохондрій. Який основний шлях утворення АТФ в цих клітинах?
Correct
Incorrect
Hint
Більшість тваринних і рослинних клітин у нормі можуть існувати тільки лише в умовах адекватного забезпечення киснем. Енергію для процесів життєдіяльності вони одержують за рахунок окислення глюкози в аеробних умовах. При цьому піруват, що утворився при окисленні глюкози, не відновлюється в лактат, а поступово окислюється до СО2 і Н2О в мітохондріях. У зрілих еритроцитах (що не мають мітохондрій) близько 90 % їхніх потреб в енергії забезпечує анаеробний гліколіз.
-
Question 24 of 33
24. Question
Хвороба Андерсена належить до групи спадкових хвороб, що розвиваються внаслідок вродженої недостатності синтезу певних ферментів глікогеноліза. Недостатність якого ферменту є молекулярною основою цього глікогенозу?
Correct
Incorrect
Hint
Хвороба Андерсена (тип IV) — вкрай рідкісне аутосомно-рецесивне захворювання, що виникає внаслідок дефекту розгалуженого ферменту — аміло (1,4-1,6) трансглікозидази (аміло-1,4-1,6-глюкозилтрансферази). Вміст глікогену в печінці не сильно збільшений, але структура його змінена, і це перешкоджає його розпаду. Молекула глікогену має мало точок розгалуження, а також дуже довгі і рідкі бічні гілки. У той же час гіпоглікемія виражена помірно. Хвороба розвивається швидко, обтяжується раннім цирозом печінки і практично не піддається лікуванню. Дефект ферменту розгалуження виявляється не тільки в печінці, але також в лейкоцитах, м’язах, фібробластах, але ранні і переважаючі прояви хвороби обумовлені порушенням функції печінки.
-
Question 25 of 33
25. Question
Відомо, що фруктозурія пов’язана зі спадковою недостатністю ферменту фруктозо-1-фосфатальдолази. Який продукт обміну фруктози буде накопичуватися в організмі і викликати токсичну дію?
Correct
Incorrect
Hint
Спадкова недостатність фруктозо-1-фосфатальдолази зумовлює порушення обміну вуглеводів, гіпоглікемію, ураження печінки. При споживанні фруктози накопичується
фруктозо-1-фосфат, який в нормі розщеплюється на 2 тріози, а при фруктозурії він гальмує активність глікогенфосфорилази, ряду ферментів гліколізу і глюконеогенезу. Хвороба виявляється під час переходу від грудного годування дітей до їжі, що містить цукор ( у фруктових соках), коли спостерігаються напади блювання і судоми після їди. -
Question 26 of 33
26. Question
У дитини спостерігається гепатомегалія, гіпоглікемія, судоми, особливо натщесерце і при стресових ситуаціях. Діагноз: хвороба Гірке. Генетичний дефект якого ферменту має місце при даній хворобі?
Correct
Incorrect
Hint
Хвороба Гірке – захворювання з групи глікогенозів, обумовлене низькою активністю ферменту глюкозо-6-фосфатази печінки, через що печінка не здатна підтримувати рівень глюкози крові (гіпоглікемія), а накопичення глікогену викликає гепатомегалію
(збільшення розмірів печінки). -
Question 27 of 33
27. Question
Після тижня голодування рівень глюкози підтримується на належному рівні. За рахунок активації якого процесу це відбувається?
Correct
Incorrect
Hint
При недостатньому надходженні вуглеводів до організму людини або під час голодування рівень глюкози в крові буде підтримуватись переважно за рахунок процесу — глюконеогенезу (синтезу глюкози з невуглеводних метаболічних попередників — глюкогенних амінокислот, гліцеролу, лактату, пірувату тощо ).
-
Question 28 of 33
28. Question
У хлопчика 2 років спостерігається збільшення в розмірах печінки і селеінки, катаракта. У крові підвищена концентрація цукру, проте тест толерантності до глюкози в нормі. Спадкове порушення обміну якої речовини є причиною цього стану?
Correct
Incorrect
Hint
Галактоза, що надходить з їжею (молоком) у цього хлопчика не перетворюється на глюкозу. Виникає галактоземія (підвищена концентрація галактози в крові), тому зростає і загальний цукор крові, проте тест толерантності до глюкози в нормі
-
Question 29 of 33
29. Question
У хворої дитини виявлена затримка розумового розвитку, збільшення печінки, погіршення зору. Лікар пов’язує ці симптоми з дефіцитом в організмі дитини галактозо-1-фосфатуридилтрансферази.Який патологічний процес має місце?
Correct
Incorrect
Hint
У дитини є вроджений дефект ферменту галактозо-1-фосфатуридилтрансферази, тому галактоза, що надходить з молочними продуктами не перетворюється на глюкозу, а рівень галактози в крові зростає (галактоземія).
-
Question 30 of 33
30. Question
У хворого, виснаженого голодуванням, в печінці та нирках посилюється такий процес:
Correct
Incorrect
Hint
Під час голодування або при недостатньому надходженні вуглеводів до організму людини рівень глюкози в крові буде підтримуватись переважно за рахунок процесу — глюконеогенезу (синтезу глюкози з невуглеводних метаболічних попередників — глюкогенних амінокислот, гліцеролу, лактату, пірувату тощо ).
-
Question 31 of 33
31. Question
У жінки 37-ми років було виявлено фруктоземію, фруктозурію. Вміст глюкози у крові — 2,1 ммоль/л. Діагностовано непереносимість фруктози. Природжена недостатність якого ферменту є молекулярною основою цього захворювання?
Correct
Incorrect
Hint
Непереносимість фруктози пов’язана зі спадковою недостатністю фруктозо-1-фосфатальдолази, что призводить до накопичення в тканинах фруктозо-1-фосфату, який гальмує активність глікогенфосфорилази, а також деяких ферментів гліколізу та глюконеогенезу. Хвороба проявляється фруктоземією, фруктозурією та тяжкою гіпоглікемією, що розвиваються при надходженні фруктози до організму.
-
Question 32 of 33
32. Question
У дівчинки 6-ти років виражені ознаки гемолітичної анемії. При біохімічному аналізі еритроцитів встановлено дефіцит ферменту глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Порушення якого метаболічного процесу відіграє головну роль у розвитку цієї патології?
Correct
Incorrect
Hint
Фермент глюкозо-6-фосфатдегідрогеназа каталізує окислення глюкозо-6-фосфату до 6-фосфоглюконолактону в пентозофосфатному циклі перетворення вуглеводів. Недостатність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази призводить до зниження продукції НАДФН (в пентозофосфатному шляху), який в еритроцитах переводить окислений глутатіон у відновлений. Останній попереджує перекисне окислення ліпідів мембран, захищає від окислення SH-групи білків, підтримує відновлений стан заліза в гемоглобіні. Зниження продукції НАДФН призводить до зниження рівня в еритроцитах відновленого глутатіона та, як наслідок, гемолізу еритроцитів (гемолітичної анемії).
-
Question 33 of 33
33. Question
Синтез глюкози з невуглеводних компонентів є важливим біохімічним процесом. Глюконеогенез з амінокислот найбільш активно відбувається за умов білкового харчування. Яка амінокислота з наведених є найбільш глюкогенною?
Correct
Incorrect
Hint
З наведених амінокислот аланін є найбільш глюкогенною амінокислотою. В печінці аланін перетворюється у піруват, який в подальшому може надходити в процес глюконеогенезу та утворювати глюкозу.