Вітаміни
Quiz-summary
0 of 39 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
Information
Тестирование «Крок 1. Фармація» по темам «Вітаміни«
You must specify a text. |
|
You must specify a text. |
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 39 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Крок_фарм_укр 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- Answered
- Review
-
Question 1 of 39
1. Question
Хворий скаржиться на поганий зір в темряві, погану адаптацію при переході зі світлого приміщення в темне. Який вітамін доцільно призначити при цьому гіповітамінозі?
Correct
Incorrect
Hint
При скаргах на поганий зір у темряві, погану адаптацію при переході зі світлого приміщення в темне доцільно призначити хворому вітамін А, тому що данні симптоми є ранньою ознакою гіповітамінозу А. Форма вітаміну А (цис-ретиналь) – компонент, що входить до складу білка родопсину. Родопсин – хромопротеїн, що складається з білка опсину і простетичної групи – ретиналю, відіграє роль фоторецептора світлочутливих клітин сітківки ока.
Під впливом світла ретиналь змінюється (із цис- переходить у транс-форму). Одночасно поглинутий квант світла призводить до дисоціації родопсину на опсин та транс-ретиналь. Відновлення родопсину здійснюється в темряві. Під час відщеплення ретиналю від родопсину частина його руйнується, у зв’язку з чим для ресинтезу родопсину потрібні нові молекули вітаміну А. При відсутності вітаміну А буде обмежений процес утворення цис-ретиналю та родопсину, що проявлятиметься зниженням здатності бачити ввечері та вночі – розвивається «куряча сліпота» (гемералопія), тобто знижується темнова адаптація. -
Question 2 of 39
2. Question
У хворої дитини спостерігається великий живіт, викривлення нижніх кінцівок, велика голова, слабкість. Недолік якого харчового фактора може викликати даний стан?
Correct
Incorrect
Hint
Дана симптоматика характерна для захворювання рахіт. Причиною даного захворювання є нестача вітаміну D. Вітамін D3 синтезується в шкірі з 7-дегідрохолестерину під впливом УФ-променів, в печінці відбувається гідроксилування і утворюється кальцидіол – попередник гормональної форми вітаміну кальцитріолу (1,25-[ОН]-дигідроксихолекальциферол, за рахунок гідроксилування в нирках кальцидіолу), який індукує синтез Са-зв`язуючих білків ентероцитів і є основним регулятором кальцій-фосфорного метаболізму в організмі та забезпечує необхідний рівень мінеральних елементів для адекватного проходження остеогенезу.
-
Question 3 of 39
3. Question
Біохімічна функція водорозчинних вітамінів залежить від їх здатності перетворюватися в коферментні форми. У яку коферментну форму перетворюється вітамін В2 (рибофлавін)?
Correct
Incorrect
Hint
Коферментними формами рибофлавіну (вітаміну В2) є ФМН (флавінмононуклеотид) і ФАД (флавінаденіндинуклеотид).
-
Question 4 of 39
4. Question
Вітаміни при їх одночасному застосуванні можуть підсилювати дію один одного. Який з вітамінів потенціює антигіалуронідазну активність вітаміну P?
Correct
Incorrect
Hint
Доведено, що Р-вітамінні речовини функціонально пов’язані з аскорбіновою кислотою. Обидва вітаміни створюють єдину окисно-відновну систему, в якій кожен із них доповнює дію іншого. Так, якщо вітамін С сприяє утворенню колагену, то вітамін Р, інгібуючи гіалуронідазу, захищає гіалуронову кислоту і колаген від деполяризації (розщеплення).
-
Question 5 of 39
5. Question
Пацієнт скаржиться на відсутність апетиту, нудоту, біль в області живота, поноси, головний біль, порушення пам’яті. Спостерігається дерматит в області шиї й обличчя. Недостатність якого вітаміну має місце?
Correct
Incorrect
Hint
Дана симптоматика характеризує захворювання пелагру. Причиною даного захворювання є нестача вітаміну В3 (РР).
-
Question 6 of 39
6. Question
У хворого цирозом печінки відзначається погіршення зору в сутінках. Яка причина найбільш імовірна?
Correct
Incorrect
Hint
При цирозі печінки порушується утворення і виділення у кишечник жовчі, що супроводжується порушенням всмоктування жирів, продуктів їх розпаду і відповідно жиророзчинних вітамінів.
-
Question 7 of 39
7. Question
Для формування кісткової системи плода під час внутрішньоутробного розвитку необхідні певні вітаміни. Який з наведених вітамінів бере участь у регуляції фосфорно-кальцієвого обміну?
Correct
Incorrect
Hint
У регуляції зазначеного обміну бере участь вітамін D. Він індукує синтез Са-зв`язуючих білків ентероцитів і є основним регулятором кальцій-фосфорного метаболізму в організмі та забезпечує необхідний рівень мінеральних елементів для адекватного проходження остеогенезу.
-
Question 8 of 39
8. Question
Поява яких клітин крові є характерною ознакою для перніціозної В12-фолієводефіцитної анемії (анемії Адісона- Бірмера)?
Correct
Incorrect
Hint
При нестачі фолієвої кислоти (В10) порушується обмін одновуглецевих груп, що проявляється у вигляді мегалобластичної анемії. Спостерігаються зменшення кількості еритроцитів, зниження вмісту гемоглобіну в периферичній крові, з’являються великі клітини (мегалобласти), настає зменшення кількості лейкоцитів (лейкопенія). Мегалобластична анемія найчастіше є результатом нестачі вітаміну В10 чи В12 або одночасно обох. Нестача цих вітамінів відбивається, насамперед, на біосинтезі ДНК у кровотворних клітинах, що зазнають швидкого поділу і проліферації (не утворюється тимідилова кислота, нуклеотиди, порушується метилування нуклеїнових кислот і, як наслідок, змінюється еритропоез).
-
Question 9 of 39
9. Question
В організмі людини більшість вітамінів зазнає певних перетворень. Який вітамін бере участь в утворенні коферменту ацилювання (КоА)?
Correct
Incorrect
Hint
Вітамін В5 (пантотенова кислота) входить до складу коферменту А (коферменту ацилювання).
-
Question 10 of 39
10. Question
У хворого неврастенічний синдром, пронос, дерматит. З недостатністю якого вітаміну це пов’язано?
Correct
Incorrect
Hint
Дана симптоматика характеризує захворювання пелагру. Причиною даного захворювання є нестача вітаміну В3 (нікотинової кислоти).
-
Question 11 of 39
11. Question
Вітамін F — це комплекс біологічно активних поліненасичених жирних кислот, які є аліментарними незамінними факторами. Укажіть жирні кислоти, які входять до складу цього комплексу:
Correct
Incorrect
Hint
Під назвою вітамін F розуміють групу поліненасичених жирних кислот, зокрема лінолеву (два подвійних зв’язка), ліноленову (три подвійних зв’язка) й арахідонову (чотири подвійних зв’язка).
-
Question 12 of 39
12. Question
Антивітаміни — це речовини різноманітної структури, які обмежують використання вітамінів в організмі й проявляють протилежну їм дію. Укажіть антивітамін вітаміну К:
Correct
Incorrect
Hint
Антивітаміном К є природна речовина дикумарол (дикумарин). Дикумарол викликає різке зниження вмісту протромбіну та інших факторів згортання крові, що призводить до кровотеч. Його застосовують у випадках підвищеного згортання крові (тромбози, тромбофлебіти) з метою його запобігання.
-
Question 13 of 39
13. Question
Хворі туберкульозом застосовують лікарський препарат, який є антивітаміном нікотинової кислоти. Укажіть цю речовину:
Correct
Incorrect
Hint
Антивітаміном нікотинової кислоти, який застосовують для лікування туберкульозу, є ізоніазид. Його дія пов’язана з заміщенням нікотинаміду в ферментах, що приводить до порушення клітинних мембран та стінок мікробактерій.
-
Question 14 of 39
14. Question
Хворому зі зниженим імунітетом і частими простудними захворюваннями рекомендують вживати аскорутин як більш ефективний засіб у порівнянні з аскорбіновою кислотою. Яка речовина у цьому препараті підсилює дію вітаміну С?
Correct
Incorrect
Hint
Існує тісний функціональний зв’язок вітамінів С і Р. Вони утворюють єдину систему в окисно-відновних процесах організму. Так, якщо вітамін С сприяє утворенню колагену, то вітамін Р, інгібуючи гіалуронідазу, захищає гіалуронову кислоту і колаген від деполяризації (розщеплення).
-
Question 15 of 39
15. Question
Для формування кісткової системи плоду під час внутрішньоутробного розвитку необхідне надходження вітаміну D. Похідним якої хімічної сполуки є цей вітамін?
Correct
Incorrect
Hint
Попередником вітаміну D3 є холестерол, який спочатку окислюється до 7-дегідрохолестеролу, який потім під дією ультрафіолетового випромінювання перетворюється в холекальциферол (вітамін D3).
-
Question 16 of 39
16. Question
Жінка літнього віку скаржиться на погіршення зору в сутінках. Який з перерахованих вітамінів доцільно призначити в цьому випадку?
Correct
Incorrect
Hint
При скаргах на поганий зір у темряві, погану адаптацію при переході зі світлого приміщення в темне доцільно призначити хворому вітамін А, тому що данні симптоми є ранньою ознакою гіповітамінозу А. Форма вітаміну А (цис-ретиналь) — компонент, що входить до складу білка родопсину. Родопсин — хромопротеїн, що складається з білка опсину і простетичної групи — ретиналю, відіграє роль фоторецептора світлочутливих клітин сітківки ока.
Під впливом світла ретиналь змінюється (із цис- переходить у транс-форму). Одночасно поглинутий квант світла призводить до дисоціації родопсину на опсин та транс-ретиналь. Відновлення родопсину здійснюється в темряві. Під час відщеплення ретиналю від родопсину частина його руйнується, у зв’язку з чим для ресинтезу родопсину потрібні нові молекули вітаміну А. При відсутності вітаміну А буде обмежений процес утворення цис-ретиналю та родопсину, що проявлятиметься зниженням здатності бачити ввечері та вночі — розвивається «куряча сліпота» (гемералопія), тобто знижується темнова адаптація. -
Question 17 of 39
17. Question
Амід нікотинової кислоти відіграє важливу роль в обміні речовин. Яке захворювання виникає при його дефіциті?
Correct
Incorrect
Hint
При дефіциті нікотинової кислоти (аміду нікотинової кислоти, РР, вітаміну В3) виникає захворювання пелагра.
-
Question 18 of 39
18. Question
Який із глікопротеїнів сирих яєць, що містяться в білку, перешкоджає всмоктуванню з кишечнику вітаміну Н і може привести до гострої біотинової недостатності?
Correct
Incorrect
Hint
Авідин. Глікопротеїн сирих та яєчних білків, авідин, має властивість зв’язувати біотин з утворюванням нерозчинного у воді комплексу. Цей комплекс не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, і, таким чином, біотин, хоча і міститься у харчових продуктах, не всмоктується. Це може привести до гострої біотинової недостатності.
-
Question 19 of 39
19. Question
Для нормального розвитку й функціонування репродуктивної системи у людини необхідний певний вітамін. Укажіть його:
Correct
Incorrect
Hint
Для нормального розвитку та функціонування репродуктивної системи у людини необхідний антистерильний вітамін Е, тому що він є потужним антиоксидантом. Токоферол служить «пасткою» для вільних радикалів — утворює з ними неактивні форми, які обривають вільнорадикальний ланцюг. Цим він захищає від перекисного окиснення поліненасичені жирні кислоти в складі клітинних мембран. Звідси зрозуміло, чому саме гіповітоміноз Е супроводжується паталогією мембран у вигляді схильності еритроцитів до перекисного гемолізу, атрофії сім’яників, що призводить до безпліддя, розсмоктування плода під час вагітності, м’язової дистрофії, внутрішньоклітинних компонентів та білків м’язів, некрозу печінки, розм’якшення мозку.
-
Question 20 of 39
20. Question
Хворому 35-ти років у доопераційний період виписали вікасол (синтетичний аналог вітаміну К). Який механізм антигеморагічної дії цього препарату?
Correct
Incorrect
Hint
Вікасол, синтетичний водорозчинний аналог вітаміну К, являється антигеморагічним препаратом. Його роль у згортанні крові зумовлена участю в синтезі протромбіну. Протромбін, в свою чергу, є неактивним попередником ферменту тромбіну, що каталізує перетворення білка плазми крові фібриногену у фібрин. Фібрин (нерозчинний волокнистий білок) сприяє утворенню кров’янистого згустка.
-
Question 21 of 39
21. Question
Водорозчинні вітаміни в організмі перетворюються в коферментні форми. Коферментною формою якого вітаміну є тіаміндифосфат (ТДФ)?
Correct
Incorrect
Hint
Коферментною формою вітаміну В1 (тіаміну) є тіаміндифосфат (ТДФ).
-
Question 22 of 39
22. Question
Хворий скаржиться на кровоточивість ясен, точкові крововиливи. Який вітамінний препарат можна рекомендувати в цьому випадку?
Correct
Incorrect
Hint
Аскорутин — це комплекс вітаміну С та вітаміну Р. Цей препарат використовується для профілактики та лікування цинги, ревматизму, опіків та інше. Вітамін С сприяє утворенню колагену, а вітамін Р, інгібуючи гіалуронідазу, захищає гіалуронову кислоту і колаген від деполяризації (розщеплення).
-
Question 23 of 39
23. Question
У хворого 50-ти років у результаті тривалого нераціонального харчування розвився гіповітаміноз С. Зниження активності якого ферменту лежить в основі ураження сполучної тканини при цій патології?
Correct
Incorrect
Hint
Гіповітаміноз С призводить до зниження активності пролінгідроксилази, що у свою чергу знижує гідроксилювання проліну, а отже і перетворення проколагену у колаген, який є позаклітинним компонентом сполучної тканини.
-
Question 24 of 39
24. Question
Фермент гіалуронідаза розщеплює гіалуронову кислоту, у результаті чого підвищується міжклітинна проникність. Який вітамін сприяє зміцненню стінок судин і гальмує активність гіалуронідази?
Correct
Incorrect
Hint
Вітамін Р, інгібуючи гіалуронідазу, захищає гіалуронову кислоту і колаген від деполяризації (розщеплення) і таким чином сприяє зміцненню стінок судин.
-
Question 25 of 39
25. Question
У пацієнта порушений сутінковий зір при збереженому денному. Яка причина аномалії зору?
Correct
Incorrect
Hint
Дефіцит вітаміну А. При скаргах на поганий зір у темряві, погану адаптацію при переході зі світлого приміщення в темне доцільно призначити хворому вітамін А, тому що данні симптоми є ранньою ознакою гіповітамінозу А. Форма вітаміну А (цис-ретиналь) — компонент, що входить до складу білка родопсину. Родопсин — хромопротеїн, що складається з білка опсину і простетичної групи — ретиналю, відіграє роль фоторецептора світлочутливих клітин сітківки ока. Під впливом світла ретиналь змінюється (із цис- переходить у транс-форму). Одночасно поглинутий квант світла призводить до дисоціації родопсину на опсин та транс-ретиналь. Відновлення родопсину здійснюється в темряві. Під час відщеплення ретиналю від родопсину частина його руйнується, у зв’язку з чим для ресинтезу родопсину потрібні нові молекули вітаміну А. При відсутності вітаміну А буде обмежений процес утворення цис-ретиналю та родопсину, що проявлятиметься зниженням здатності бачити ввечері та вночі — розвивається «куряча сліпота» (гемералопія), тобто знижується темнова адаптація.
-
Question 26 of 39
26. Question
30-річному чоловікові, який хворіє на туберкульоз легень, призначено ізоніазид. Недостатність якого вітаміну може розвинутись внаслідок тривалого вживання даного препарату?
Correct
Incorrect
Hint
Протитуберкульозний препарат ізоніазид – антивітамін піридоксину (вітаміну В6), тому тривалий його прийом і може викликати недостатність піридоксину.
-
Question 27 of 39
27. Question
Для лікування захворювань серця застосовують препарат кокарбоксилаза. Коферментною формою якого вітаміну є даний препарат?
Correct
Incorrect
Hint
В1 (тіамін) — це водорозчинний вітамін, який в тканинах представлений коферментною формою фосфорного ефіру – ТДФ (тіаміндифосфат) — фармакопейна назва якого кокарбоксилаза.
-
Question 28 of 39
28. Question
Водорозчинні вітаміни в організмі превращаються в коферментниє форми.
Коферментной формою якого вітаміну являється тіаміндифосфат (ТДФ)?Correct
Incorrect
Hint
Біологічна роль водорозчинних вітамінів обумовлена їх перетворенням в організмі в коферменти – складові ферментів, які обумовлюють каталітичну активність останніх. Тіаміндифосфат є коферментом вітаміну В1, який бере участь (в складі мультиферментних комплексів) в окисному декарбоксилуванні α-кетокислот, зокрема піровиноградної.
-
Question 29 of 39
29. Question
Біохімічна функція водорозчинних вітамінів залежить від їх здатності перетворюватися в коферментниє форми. В яку коферментную форму може перетворюватися вітамін В2 (рибофлавін)?
Correct
Incorrect
Hint
Флавінмононуклеотид (ФМН) і флавінат (ФАД) є коферментними формами рибофлавіну (вітаміну В2), які беруть участь в окисно-відновних реакціях, забезпечуючи перенесення двох атомів Гідрогену.
-
Question 30 of 39
30. Question
40-річному хворому на туберкульоз легенів призначений ізоніазид. Недостатність якого вітаміну може розвинутися в результаті тривалого прийому даного препарату?
Correct
Incorrect
Hint
Протитуберкульозний препарат ізоніазид – антивітамін піридоксину (вітаміну В6), тому тривалий його прийом і може викликати недостатність піридоксину.
-
Question 31 of 39
31. Question
У медичній практиці використовуються сульфаніламідні препарати, які є антиметаболітами параамінобензойної кислоти, яка синтезується мікроорганізмами. Синтез якого вітаміну при цьому блокується?
Correct
Incorrect
Hint
В складі фолієвої кислоти (вітаміну В9) є п-амінобензойна кислота (ПАБК) і глутамат. Мікроорганізми самі синтезують фолієву кислоту, яка у вигляді коферменту (ТГФК) переносить одновуглецеві фрагменти для синтезу нуклеїнових кислот, а відповідно, і білків. Тому фолат є фактором росту бактерій. Сульфаніламіди конкурують із ПАБК (структурна подібність) на стадії утворення вітаміну. Сульфамідна група перешкоджає приєднанню глутамату – блокується синтез вітаміну, нуклеїнових кислот і білка, пригнічується розмноження бактерій.
-
Question 32 of 39
32. Question
В товстому кишківнику мікроорганізми ситезують вітаміни, які приймають участь в біохімічних процесах організму. Які вітаміни синтезуються переважно мікрофлорою?
Correct
Incorrect
Hint
Водорозчинний вітамін В12 (антианемічний вітамін) та жиророзчинний К (антигеморагічний) в деякій мірі синтезуються ферментними системами мікрофлори кишківника.
-
Question 33 of 39
33. Question
Пацієнт звернувся зі скаргами на загальну слабкість, задишку, серцебиття. При обстеженні виявлено запалення слизової оболонки язика, губ, особливо в області куточків рота, запалення і посилення васкуляризації зовнішньої оболонки ока. Назвіть можливу причину патологічного стану:
Correct
Incorrect
Hint
Зазначені симптоми стосуються дефіциту рибофлавіну – вітаміну В2. Ці симптоми пояснюються порушенням субстратної функції вітаміну, а звідси і процесів реплікації і репарації при діленні клітин тканин, що швидко проліферують (шкіра, слизові оболонки та ін.)
-
Question 34 of 39
34. Question
Пацієнт має психічні порушення внаслідок недостатності синтезу ГАМК в головному мозку. Нестача якого вітаміну може викликати такі патологічні зміни?
Correct
Incorrect
Hint
Гама-аміномасляна кислота (ГАМК) утворюється декарбоксилуванням глутамату. Кофактор глутаматдекарбоксилази — активна форма вітаміну В6. Дефіцит вітаміну супроводжується зниженням синтезу ГАМК. Процеси збудження переважають над процесами гальмування – виникають судоми.
-
Question 35 of 39
35. Question
Первинним акцептором водню при тканинному диханні виступають піридинзалежні дегідрогенази. Який з вітамінів необхідний для утворення відповідного коферменту (НАД+)?
Correct
Incorrect
Hint
Вітамін РР (ніацин, нікотинамід) – водорозчинний вітамін, входить до складу коферментів НАД, НАДФ. В організмі може утворюватись з триптофану кінуреніновим шляхом.
-
Question 36 of 39
36. Question
У гастроентерологічне відділення поступила дівчинка, при обстеженні якої був виявлений дисбактеріоз кишечника і зниження процесу згортання крові. З нестачею якого вітаміну пов’язане дане порушення?
Correct
Incorrect
Hint
Вітамін К (антигеморагічний) бере участь у карбоксилюванні білкових факторів згортання крові. Цей вітамін частково синтезується кишковою мікрофлорою. Пригнічення росту мікрофлори (дисбактеріоз) може зумовити дефіцит вітаміну К та, відповідно, порушення процесів згортання крові.
-
Question 37 of 39
37. Question
При авітамінозі B1 порушується ряд процесів. З порушенням функціонування якого ферменту це пов’язано?
Correct
Incorrect
Hint
До складу мультиферментного комплексу піруватдегідрогенази (ПДГ) входить коферментна форма тіаміну (В1) – ТДФ (тіаміндифосфат). Дефіцит тіаміну приводить до зниження активності ПДГ, зменшення синтезу АТФ, наслідком чого і є порушення функцій нервової системи.
-
Question 38 of 39
38. Question
Деякі вітаміни забезпечують стабільність біологічних мембран. Вкажіть один з вітамінів, що має таку дію:
Correct
Incorrect
Hint
Завдяки гідрофобному бічному радикалу токоферол може вбудовуватись у фосфоліпідний матрикс біомембран, стабілізуючи рухомість та мікров`язкість мембранних ліпідів та білків. Протидіючі перекисному окисленню ліпідів, токоферол захищає клітинні структури від цитотоксичної дії вільних радикалів ендогенного походження.
-
Question 39 of 39
39. Question
Хворий страждає тромбофлебітом. Який з вітамінів, що підсилює синтез факторів згортання крові, може провокувати загострення даного захворювання?
Correct
Incorrect
Hint
Вітамін К (антигеморагічний) бере участь у функціонуванні ферментної системи, яка перетворює глутамінову кислоту пептидних ланцюгів факторів згортання крові II, VII, ІX, X в гама-карбоксиглутамінову. Гама-карбоксилування білкових факторів коагуляції збільшує спорідненість з іонами кальцію, які необхідні для зв`язування білків із мембранними фосфоліпідами та запуску каскаду коагуляції.