Гормони
Гормони
Quiz-summary
0 of 37 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
Information
Гормони
You must specify a text. |
|
You must specify a text. |
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 37 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
- Стомат_укр 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- Answered
- Review
-
Question 1 of 37
1. Question
Пацієнту, який проживає на специфічній геохімічній території, поставлений діагноз − ендемічний зоб. Який вид посттрансляційної модифікації тиреоглобуліну порушений в організмі хворого?
Correct
Incorrect
Hint
Щитоподібною залозою для синтезу специфічного білка колоїду щитовидної залози тиреоглобуліну та йодування його тирозинових залишків з утворенням монойодтирозинів (МІТ) та дийодтирозинів (ДІТ) використовується йод (І). При його недостатності в грунті (воді, рослинах) на певній території (геохімічна провінція) може виникнути стан ендемічний зоб, при якому порушується процес йодування тиреоглобуліну.
-
Question 2 of 37
2. Question
У людини зменшений діурез, гіпернатріємія, гіпокаліємія. Гіперсекреція якого гормону може бути наслідком таких змін?
Correct
Incorrect
Hint
Альдостерон – один з основних мінералокортикостероїдних гормонів кори надниркових залоз у людини. Він метаболізується в печінці і в нирках, викликає збільшення реабсорбції натрію і хлору в ниркових канальцях. В результаті цього спостерігається затримка натрію і хлору в організмі, зниження виділення рідини з сечею, паралельно відбувається посилення екскреції калію.
-
Question 3 of 37
3. Question
Методом непрямої калориметрії встановлено, що основний обмін досліджуваного на 40% нижче належного. Порушення діяльності якої ендокринної залози є причиною?
Correct
Incorrect
Hint
Щитоподібна залоза секретує в кров йодвмісні гормони (Т3 і Т4), які впливають на енергетичний обмін організму людини.
-
Question 4 of 37
4. Question
З метою аналгезії можуть бути використані речовини, що імітують ефекти морфіну, але виробляються в ЦНС. Вкажіть їх.
Correct
Incorrect
Hint
Бета-Ендорфін належить до опіоїдних пептидів, які, подібно до наркотичного анальгетика морфіну і близьких до нього сполук, мають сильно виражену неболювальну (анальгетичну) активність і специфічну дію на головний мозок людини, що проявляється ейфорією.
-
Question 5 of 37
5. Question
При хронічному передозуванні глюкокортикоїдів у хворого розвивається гіперглікемія. Назвіть процес вуглеводного обміну, за рахунок якого збільшується концентрація глюкози в плазмі крові:
Correct
Incorrect
Hint
Глюкокортикостероїди (кортизол, кортизон, кортикостерон) − гормони кіркового шару наднирників. Гіперглікемічна дія цих гормонів проявляється за рахунок активації експресії ферментів глюконеогенезу − синтезу глюкози з речовин невуглеводного походження: амінокислот, гліцеролу, метаболітів гліколізу і ЦТК.
-
Question 6 of 37
6. Question
У хворого з діагнозом хвороба Іценко-Кушинга (гіперпродукція кори наднирників) в крові визначено підвищену концентрацію глюкози, кетонових тіл, натрію. Який біохімічний механізм є провідним у виникненні гіперглікемії?
Correct
Incorrect
Hint
Хвороба Іценко-Кушинга − це гіперфункція кори наднирників (гіперкортицизм), який викликаний надлишком глюкокортикоїдів. При цьому захворюванні знижується толерантність до глюкози і стимулюється глюконеогенез, тому виникає гіперглікемія та інші симптоми, які характеризують розвиток стероїдного діабету.
-
Question 7 of 37
7. Question
У хворої жінки з низьким артеріальним тиском після парентерального введення гормону відбулось підвищення артеріального тиску і також підвищився рівень глюкози та ліпідів у крові. Який гормон було введено?
Correct
Incorrect
Hint
Адреналін (гормон мозкового шару наднирників) підвищує рівень глюкози за рахунок посилення розпаду глікогену в печінці: активуються глікогенфосфорилаза. та триацилгліцеролліпаза за аденілатциклазним механізмом. Вплив адреналіну на обмін ліпідів характеризується ліполітичним ефектом, спричиненим стимулювальною дією гормону на активність ТГ-ліпази адипоцитів жирової тканини.
-
Question 8 of 37
8. Question
Тривалий негативний емоційний стрес, що супроводжується викидом катехоламінів, може викликати помітне схуднення. Це пов’язано з:
Correct
Incorrect
Hint
Наслідком тривалого емоційного стресу є викид в кров катехоламінів ‒ гормонів мозкового шару наднирників (норадреналіну і адреналіну), які активують триацилгліцеролліпазу. Стимулюється ліполіз (розщеплення нейтральних жирів), що і проявляється схудненням
-
Question 9 of 37
9. Question
У чоловіка 35 років феохромоцитома. В крові підвищений рівень адреналіну та норадреналіну, концентрація вільних жирних кислот зростає в 11 разів. Активація якого ферменту під впливом адреналіну підвищує ліполіз?
Correct
Incorrect
Hint
Механізм дії адреналіну і норадреналіну — аденілатциклазний і полягає у взаємодії з бета-адренорецепторами плазматичної мембрани і запусканні в клітині каскаду перетворень, які призводять до активації ТАГ-ліпази.
-
Question 10 of 37
10. Question
Хворий на цукровий діабет вранці натщесерце отримав призначену дозу інсуліну пролонгованої дії. Пропустив черговий прийом їжі і незабаром відчув ознаки гіпоглікемії. Застосування глюкози стан не полегшило. Який препарат необхідно ввести для нормалізації даного стану?
Correct
Incorrect
Hint
Адреналін (гормон мозкового шару наднирників) – підвищує рівень глюкози у плазмі крові за рахунок посилення розпаду глікогену в печінці: активується глікогенфосфорилаза за аденілатциклазним механізмом.
-
Question 11 of 37
11. Question
У хворого похилого віку спостерігали збільшення і потовщення пальців, кистей, стоп, носа і нижньої щелепи. Зі збільшенням виділення якого гормону пов’язані зазначені порушення?
Correct
Incorrect
Hint
Соматотропний гормон аденогіпофізу (соматотропін, гормон росту, СТГ) стимулює диференціацію і ріст тканин, сприяє росту скелета, збільшенню маси внутрішніх органів і тіла.
-
Question 12 of 37
12. Question
Хворий 55 років спостерігається у ендокринолога з приводу порушення ендокринної функції підшлункової залози, що проявляється зменшенням кількості гормону глюкагону в крові. Функція яких клітин цієї залози порушена в цьому випадку?
Correct
Incorrect
Hint
Альфа-клітина − це ендокринна клітина, що входить до складу острівця Лангерганса. Частка альфа-клітин становить 5-20% серед інших клітин острівців (бета, дельта, РР). Альфа-клітини синтезують та секретують пептидний гормон глюкагон, що підвищує рівень глюкози крові та є антагоністом інсуліну.
-
Question 13 of 37
13. Question
У тварини через 2 тижні після експериментального звуження ниркової артерії підвищився артеріальний тиск. З посиленням дії на судини якого фактора гуморальної регуляції це пов’язано?
Correct
Incorrect
Hint
Ангіотензин ІІ − олігопептідний гормон, який викликає вазоконстрикцію (звуження судин), підвищення кров’яного тиску і вивільнення іншого гормону альдостерону з кори надниркових залоз в кровотік.
-
Question 14 of 37
14. Question
Хворому з ревматоїдним артритом тривалий час вводили гідрокортизон. У нього з’явилися гіперглікемія, поліурія, глюкозурія, спрага. Ці ускладнення лікування є наслідком активації процесу:
Correct
Incorrect
Hint
Гідрокортизон є аналогом глюкокортикоїдних гормонів, який впливає на обмін вуглеводів, а саме підвищує синтез глюкози (глюконеогенез) в печінці за рахунок активацїї транскрипції окремих ділянок ДНК, які містять інформацію о первинній структурі ферментів глюконеогенезу.
-
Question 15 of 37
15. Question
У поліклініку до лікаря звернулася жінка 32-х років зі скаргами на відсутність у неї лактації після народження дитини. Дефіцитом якого гормону, найбільш ймовірно, можна пояснити дане порушення?
Correct
Incorrect
Hint
Пролактин − один з гормонів ацидофільних клітин передньої долі гіпофізу. Він необхідний для здійснення лактації − підвищує секрецію молозива, сприяє дозріванню молозива, перетворенню молозива в зріле молоко.
-
Question 16 of 37
16. Question
У регуляції фізіологічних функцій беруть участь іони металів. Один з них отримав назву «король месенджерів». Таким біоелементом посередником є:
Correct
Incorrect
Hint
Кальцій (Ca++) − поширений макроелемент в організмі рослин, тварин і людини. Іони кальцію беруть участь у процесах згортання крові, а також служать одним з універсальних вторинних посередників всередині клітин і регулюють найрізноманітніші внутрішньоклітинні процеси − м’язове скорочення, екзоцитоз, в тому числі секрецію гормонів і нейромедіаторів, що дозволило образно назвати цей макроелемент “королем месенджерів”.
-
Question 17 of 37
17. Question
Введення тварині екстракту тканини передсердя посилює виділення натрію з сечею. Дія якої біологічно активної речовини стало причиною такого стану?
Correct
Incorrect
Hint
Натрійуретичний гормон – це гормон поліпептидної природи, що синтезується спеціалізованими міоендокринними клітинами передсердь і відіграє значну роль у регуляції водного, сольового та ліпідного обміну. Він зменшує реабсорбцію натрію у ниркових канальцях, внаслідок чого натрій разом з великою кількістю води виводяться з організму у складі сечі.
-
Question 18 of 37
18. Question
Хворий тривалий час приймав глюкокортикоїди. Після різкої відміни препарату скаржиться на міалгію, підвищену стомлюваність, емоціональну нестабільність, головний біль, безсоння, втрату апетиту, нудоту. Розвинувся синдром відміни глюкокортикоїдів. Призначення яких препаратів показано для корекції даного стану?
Correct
Incorrect
Hint
АКТГ використовується при вторинній гіпофункції надниркових залоз та запобігає розвитку синдрому відміни після тривалого лікування кортикостероїдними препаратами.
-
Question 19 of 37
19. Question
До лікаря звернувся хворий зі скаргами на постійну спрагу. Виявлено гіперглікемію, поліурію та підвищенний зміст 17-кетостероїдів у сечі. Яке захворювання найбільш вірогідно?
Correct
Incorrect
Hint
17-кетостероїди є кінцевим продуктом розпаду стероїдних гормонів. Підвищенний їх зміст свідчить про стероїдний діабет.
-
Question 20 of 37
20. Question
Аспірин має протизапальну дію, так як пригнічує активність циклооксигенази. Рівень яких біологічно активних речовин буде при цьому знижуватися?
Correct
Incorrect
Hint
Аспірин – лікарський засіб, що проявляє аналгезуючу (знеболюючу), жарознижуючу, протизапальну та антиагрегантну дію. Аспірин є незворотнім інгібітором циклооксигенази. Циклооксигеназним шляхом синтезуються тромбоксани, простациклін і простагландини D, E і F.
-
Question 21 of 37
21. Question
На прийом до лікаря прийшов пацієнт дуже високого зросту, з довгими толстими пальцями рук, великою нижньою щелепою і відвислою нижньою губою. Підвищену секрецію якого гормону якої залози можна підозрювати?
Correct
Incorrect
Hint
Соматотропний гормон аденогіпофізу (соматотропін, гормон росту, СТГ) стимулює диференціацію і ріст тканин, сприяє росту скелета, збільшенню маси внутрішніх органів і тіла.
-
Question 22 of 37
22. Question
У дитини 2 років виникли судоми внаслідок зниження концентрації іонів кальцію в плазмі крові. Це обумовлено зниженням функції:
Correct
Incorrect
Hint
Паратгормон – гормон паращитовидних залоз, що є регулятором гомеостазу кальцію і фосфору, антагоністом кальцитоніну, викликає гіперкальціємію при одночасному зниженні вмісту фосфату в крові. Гіпофункція паращитовидних залоз проявляється спазмофілією (тетанічні судоми скелетних м’язів, на тлі низької концентрації кальцію в крові).
-
Question 23 of 37
23. Question
Хворий 50 років скаржиться на спрагу, п’є багато води, виражена поліурія. Глюкоза крові 4,8 ммоль/л, в сечі глюкози і ацетонових тіл немає, сеча безбарвна, питома вага 1,002-1,004. Яка причина поліурії?
Correct
Incorrect
Hint
Така симптоматика характерна для нецукрового діабету, що виникає внаслідок дефіциту вазопресину або антидіуретичного гормону (АДГ) нейрогіпофізу. Гормон, взаємодіючи з V2-рецепторами в нирках, стимулює реабсорбцію води в канальцях.
-
Question 24 of 37
24. Question
У людини внаслідок втрати 1,5 л крові різко зменшився діурез. Посилена секреція якого гормону зумовила зміна діурезу?
Correct
Incorrect
Hint
Вазопресин (АДГ) ‒ гормон задньої частки гіпофіза (нейрогіпофіза). АДГ зменшує діурез, бо стимулює реабсорбцію води в ниркових канальцях.
-
Question 25 of 37
25. Question
При огляді хворого лікар запідозрив синдром Іценко-Кушинга. Визначення якої речовини в крові хворого підтвердить припущення лікаря?
Correct
Incorrect
Hint
Кортизол − гормон кіркового шару наднирників (кортикостероїд). Його гіперпродукція при синдромі Іценка-Кушинга супроводжується гіперглікемією, глюкозурією, гіпертензією і т.д. Такий стан ще називається стероїдним діабетом.
-
Question 26 of 37
26. Question
У нирках досліджуваного збільшена реабсорбція іонів кальцію і зменшена — фосфатних іонів. Впливом якого гормону це обумовлено?
Correct
Incorrect
Hint
Паратгормон – гормон паращитовидних залоз, що є регулятором гомеостазу кальцію і фосфатів, антагоністом кальцитоніну, викликає гіперкальціємію при одночасному зниженні вмісту фосфату в крові. Гіпофункція паращитовидних залоз проявляється спазмофілією (тетанічні судоми скелетних м’язів, на тлі низької концентрації кальцію в крові).
-
Question 27 of 37
27. Question
Хворий 40-ка років скаржиться на сильне серцебиття, пітливість, нудоту, порушення зору, тремор рук, підвищення артеріального тиску. З анамнезу: 2 роки тому був поставлений діагноз феохромоцитома. Гіперпродукція яких гормонів обумовлює дану патологію?
Correct
Incorrect
Hint
Феохромоцитома (пухлина мозкового шару наднирників) проявляється підвищеним рівнем в крові адреналіну і норадреналіну (катехоламінів). Ці гормони активують цитоплазматичну триацилгліцеролліпазу (ТАГ-ліпазу), яка каталізує гідроліз триацилгліцеролів – в крові зростає концентрація вільних жирних кислот.
-
Question 28 of 37
28. Question
У хворої жінки після парентерального введення гормону відбулося підвищення артеріального тиску, а також підвищилися рівні глюкози і ліпідів в крові. Який гормон було введено?
Correct
Incorrect
Hint
Гормон мозкового шару наднирників адреналін, звужуючи периферійні судини, сприяє підвищенню артеріального тиску. Водночас він за аденілатциклазним механізмом активує в цитоплазмі гепатоцитів глікогенфосфорилазу, яка каталізує розпаду глікогену до глюкози, та триацилгліцеролліпазу, що активує розпад жирів до гліцеролу і вільних жирних кислот. Як наслідок в крові підвищується рівень глюкози і жирних кислот.
-
Question 29 of 37
29. Question
В пологове відділення поступила вагітна жінка зі слабкою родовою діяльністю. Призначте засіб гормональної природи для посилення пологової діяльності:
Correct
Incorrect
Hint
Окситоцин має стимулюючу дію на гладку мускулатуру матки, підвищує скоротливу активність і, в меншій мірі, тонус міометрія. У малих концентраціях окситоцин збільшує частоту і амплітуду скорочень матки, у великих концентраціях сприяє підвищенню тонусу матки, почастішання і посилення її скорочень (аж до тетанических скорочень або розвитку тонічної контрактури матки). Окситоцин сприяє скороченню шийки матки перед пологами і протягом другого і третього періоду переймів.
-
Question 30 of 37
30. Question
Хворий знаходиться на обліку в ендокринологічному диспансері з приводу гіпертиреозу. До схуднення, тахікардії, тремтіння пальців рук приєдналися симптоми − головний біль, стомлюваність, мерехтіння «мушок» перед очима. Який механізм дії тиреоїдних гормонів лежить в основі розвитку гіпоенергетичного стану?
Correct
Incorrect
Hint
Тиреотоксикоз (гіперфункція щитовидної залози) – підвищення вмісту тиреоїдних гормонів, які є роз’єднувачами тканинного дихання і окислювального фосфорилування. Тиреоїдні гормони (тироксин) вбудовуються у внутрішню мембрану мітохондрій, як протонофори скидають через себе протони в матрикс, зменшуючи тим самим величину електрохімічного потенціалу. При цьому більшість енергії, що виділяється при тканинному диханні, розсіюється у вигляді тепла. Підвищується температура тіла (гипертермія), зменшується утворення АТФ. Посилюється катаболізм білків, жирів, вуглеводів. У хворих підвищується апетит (булімія), спостерігається схуднення.
-
Question 31 of 37
31. Question
При тиреотоксикозі підвищується продукція тиреоїдних гормонів ТЗ і Т4, розвивається схуднення, тахікардія, психічне збудження і інше. Як саме впливають тиреоїдні гормони на енергетичний обмін в мітохондріях клітин?
Correct
Incorrect
Hint
Тиреотоксикоз (гіперфункція щитовидної залози) – підвищення вмісту тиреоїдних гормонів, які є роз’єднувачами тканинного дихання і окислювального фосфорилування. Тиреоїдні гормони (тироксин) вбудовуються у внутрішню мембрану мітохондрій, як протонофори скидають через себе протони в матрикс, зменшуючи тим самим величину електрохімічного потенціалу. При цьому більшість енергії, що виділяється при тканинному диханні, розсіюється у вигляді тепла. Підвищується температура тіла (гипертермія), зменшується утворення АТФ. Посилюється катаболізм білків, жирів, вуглеводів. У хворих підвищується апетит (булімія), спостерігається схуднення.
-
Question 32 of 37
32. Question
При утилізації арахідонової кислоти по циклооксигеназному шляху утворюються біологічно активні речовини. Вкажіть їх:
Correct
Incorrect
Hint
Простагландини – група ліпідних фізіологічно активних речовин, що утворюються в організмі ферментативним шляхом з арахідонової кислоти під дією простагландинсинтетази (каскад арахідонової кислоти). Простагландини разом з тромбоксанами і простациклінами відносяться до класу простаноїдів, які в свою чергу входять до класу ейкозаноїдів.
-
Question 33 of 37
33. Question
У чоловіка 56-років виявлена пухлина паращитовидної залози. Спостерігаються м’язова слабкість, остеопороз. Утворення ниркових каменів, що складаються з оксалатів і фосфатів. Причиною такого стану є:
Correct
Incorrect
Hint
Гіперпаратиреоз − група захворювань, розвиток яких пов’язаний із надлишковою секрецією паратгормону, аномальним збільшенням внаслідок цього концентрації кальцію в сироватці крові і гіпофосфатемією. Первинний гіперпаратиреоз − патологія, що спричиняється наявністю в паращитовидних залозах гормонально активних пухлин. Провідними симптомами захворювань цієї групи є ураження кісткової системи (проявляється демінералізацією кісток − остеопорозом) та нирок із розвитком сечокам’яної хвороби (внаслідок відкладання солей та утворення каменів, що складаються з оксалату та фосфату кальцію) і нефрокальцинозу.
-
Question 34 of 37
34. Question
У хворого при голодуванні розвинувся кетоацидоз як наслідок посиленого розпаду жирних кислот, який гальмується:
Correct
Incorrect
Hint
При збільшенні співвідношення інсулін/глюкагон гормон залежна ТАГ-ліпаза знаходиться в дефосфорильованій неактивній формі та процес ліполізу (розщеплення жирних кислот) гальмується. При голодування концентрація гормону глюкагону збільшується, що призводить до стимуляції тканинного лі полізу, але розпад жирних кислот гальмується при наявності інсуліну у кровообігу.
-
Question 35 of 37
35. Question
У хворого з синдромом Іценко-Кушинга спостерігається стійка гіперглікемія та глюкозурія. Синтез та секреція якого гормону збільшені у цього хворого?
Correct
Incorrect
Hint
Хвороба Іценко-Кушинга − це гіперфункція кори наднирників (гіперкортицизм), який викликаний надлишком глюкокортикоїдів. При цьому захворюванні знижується толерантність до глюкози і стимулюється глюконеогенез, тому виникає гіперглікемія та інші симптоми, які характеризують розвиток стероїдного діабету.
-
Question 36 of 37
36. Question
У нефрологічній клініці у юнака 19-ти років було виявлено підвищений вміст К+ у вторинній сечі. Збільшена секреція якого гормону, ймовірно, могла викликати такі зміни?
Correct
Incorrect
Hint
Альдостерон – один з основних мінералокортикостероїдних гормонів кори надниркових залоз у людини. Він метаболізується в печінці і в нирках, викликає збільшення реабсорбції натрію і хлору в ниркових канальцях. В результаті цього спостерігається затримка натрію і хлору в організмі, зниження виділення рідини з сечею, паралельно відбувається посилення екскреції калію.
-
Question 37 of 37
37. Question
В експерименті встановлено: посилення надходження глюкози всередину клітин (за винятком клітин головного мозку), активація перетворення глюкози в глікоген в печінці і м’язах, зниження глюконеогенезу. Який гормон викликає відмічені ефекти?
Correct
Incorrect
Hint
Інсулін підвищує ступінь проникності плазматичних мембран багатьох клітин для глюкози (крім головного мозку), сприяючи її внутрішньоклітинному метаболізму, в тому числі утворенню глікогену і синтезу ТАГ в печінці, зниженню глюконеогенезу.