Обмін нуклеїнових кислот і нуклеотидів. Матричні синтези.
Обмін нуклеїнових кислот і нуклеотидів. Матричні синтези.
Quiz-summary
0 of 38 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
Information
Обмін нуклеїнових кислот і нуклеотидів. Матричні синтези.
You must specify a text. |
|
You must specify a text. |
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 38 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score |
|
Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
- Стомат_укр 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- Answered
- Review
-
Question 1 of 38
1. Question
Хворому на подагру лікар призначив алопуринол. Яка фармакологічна дія алопуринола забезпечує терапевтичний ефект у цьому випадку?
Correct
Incorrect
Hint
Для більшості хворих на подагру алопуринол є препаратом першої черги, ефективно знижуючи концентрацію сечової кислоти в крові. Він є синтетичним аналогом гіпоксантину. Ця речовина інгібірує фермент ксантиноксидазу за типом конкурентного (має схожість з субстратом) суїцидного (продукт перетворення алопуринолу оксипуринол залишається міцно зв’язаним з активним центром ксантиноксидази) незворотнього інгібірування. Таким чином алопуринол знижує концентрацію сечової кислоти і її солей у всіх середовищах організму, включаючи кров, плазму, лімфу і сечу.
-
Question 2 of 38
2. Question
Чоловік 65 років страждає подагрою, що клінічно проявляється болючим синдромом внаслідок відкладення уратів у суглобах, скаржиться на болі у області нирок. При ультразвуковому дослідженні встановлена наявність ниркових каменів. У результаті якого процесу утворюються ниркові камені?
Correct
Incorrect
Hint
Наводяться симптоми захворювання, яке має назву подагра. Ймовірною причиною захворювання є порушення обміну пуринів. При катаболізмі пуринових нуклеотидів (АМФ, ГМФ, ІМФ) утворюється сечова кислота, яка утворює з іонами натрію солі сечової кислоти — урати. При підвищенні концентрації сечової кислоти у крові – гіперурикемії — урати відкладаються у порожнинах суглобів, що призводить до запалення з розвитком больового синдрому з подальшим руйнуванням тканини суглобової сумки. Також урати можуть утворювати ниркові камні, що супроводжується больовими відчуттями в нирках.
-
Question 3 of 38
3. Question
З нітратів, нітритів і нітрозамінів в організмі утворюється азотиста кислота, що обумовлює окисне дезамінування азотистих основ нуклеотидів. Це може привести до мутації – заміни цитозину на:
Correct
Incorrect
Hint
До складу нуклеотидів нуклеїнових кислот входять три основні піримідинові основи: урацил, цитозин, тимін. Структура цитозину відрізняється від урацилу лише додатковою аміногрупою у 4-му положенні, тимін – метильною групою у 5-му положенні. Тому, у разі дезамінування, цитозин перетворюється на урацил. Така заміна є потенційно мутагенною, так як урацил утворює пару з аденіном і, відповідно, одна із молекул ДНК, утворених у результаті реплікації, буде містити пару UA замість CG.
-
Question 4 of 38
4. Question
У крові хворого виявлено низький рівень альбумінів і фібриногену. Зниження активності яких органел гепатоцитів може обумовлювати це явище?
Correct
Incorrect
Hint
Альбумін і фібриноген є за своєю хімічною природою білками. Одним із основним етапів синтезу білка є трансляція – утворення поліпептидного ланцюга майбутнього функціонально активного білка із амінокислот. Поліпептидні ланцюги білків, які продукуються клітиною на експорт, як у випадку альбуміну і фібриногену, збираються рибосомами, фіксованими на поверхні ендоплазматичної сітки. Рибосоми виглядають у мікроскопі як гранули, тому ділянки ендоплазматичної сітки, вкриті рибосомами, називають гранулярною ендоплазматичною сіткою. У разі зниження активності рибосом гранулярної ендоплазматичної сітки гепатоциту зменшується кількість синтезованих ними білків і, відповідно, концентрація таких білків крові як альбумін та фібриноген.
-
Question 5 of 38
5. Question
У хворого виявлено зниження змісту іонів магнію, необхідних для прикріплення рибосом до гранулярної ендоплазматичної сітки. Відомо, що це призводить до порушення біосинтезу білка. Який саме етап біосинтезу білка буде порушений?
Correct
Incorrect
Hint
Одним із основних учасників трансляції є рибосома, яка складається з молекул рРНК та білків. Майже вся рРНК знаходиться в вигляді магнієвої солі, що необхідно для підтримки структури рибосоми. При видаленні іонів магнію рибосома дисоціює на дві субчастини. У разі зниження концентрації іонів магнію менше ніж 3 ммоль/л асоціація малої і великої субчастин не відбувається, що унеможливлює трансляцію.
-
Question 6 of 38
6. Question
При спадковій оротацидурії виділення оротової кислоти в багато разів перевищує норму. Синтез яких речовин буде порушений при цій патології?
Correct
Incorrect
Hint
Спадкове порушення метаболізму піримідинових нуклеотидів у людини – оротацидурія, характеризується накопиченням оротової кислоти у тканинах органів, крові, збільшенням у порівнянні з нормою виведення її з сечею. Діти з такими порушеннями відстають у рості та страждають мегалобластною анемією. Причиною таких змін є суттєво знижена активність ферментів оротатфосфоризилтрансферази та оротидинмонофосфатдекарбоксилази, необхідних для утворення УМФ. Введення уридину та цитидину сприяє відновленню нормального росту, ліквідації анемії і зменшенню накопичення оротової кислоти.
-
Question 7 of 38
7. Question
В експерименті було показано, що опромінені ультрафіолетом клітини шкіри хворих пігментною ксеродермою, через дефект ферменту репарації, повільніше відновлюють нативну структуру ДНК, ніж клітини здорових людей. За допомогою якого ферменту відбувається цей процес?
Correct
Incorrect
Hint
Репарація спричинених ультрафіолетовими променями пошкоджень ДНК у людини здійснюється за рахунок ексцизійної репарації нуклеотидів. Здійснюється вона системою ферментів. Принцип роботи цієї системи – упізнати пошкоджену (ту, що містить тиміновий димер) ділянку ДНК, вирізати її та замінити новою. Розщеплення ланцюга ДНК зліва від димера, відведення вбік вільного кінця, що містить тиміновий димер каталізується ферментом УФ-специфічною ендонуклеазою. Спадкове порушення синтезу цього ферменту призводить до порушення ексцизійної репарації нуклеотидів і може бути причиною пігментної ксеродерми.
-
Question 8 of 38
8. Question
РНК, що містить вірус імунодефіциту людини, проникла усередину лейкоцита й за допомогою ферменту ревертази змусила клітину синтезувати вірусну ДНК. В основі цього процесу лежить :
Correct
Incorrect
Hint
Ретровіруси — сімейство РНК-вірусів, які зберігають і переносять свою генетичну інформацію у молекулах РНК, до якого належить вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Після інфікування клітини ретровірусом у цитоплазмі починається синтез вірусної ДНК з використанням віріонів РНК у якості матриці. Для цього використовується механізм зворотної транскрипції: вірусний фермент зворотна транскриптаза (або ревертаза, або РНК-залежна ДНК-полімераза) синтезує спочатку один ланцюг ДНК на матриці вірусної РНК, а потім вже на матриці синтезованого ланцюга ДНК добудовує другий, комплементарний йому ланцюг. Утворюється дволанцюгова молекула ДНК, яка інтегрується в хромосомну ДНК клітини під час клітинного поділу, коли немає ядерної оболонки (винятком є ВІЛ, ДНК якого здатна проникати в ядро) і далі служить матрицею для синтезу молекул вірусних РНК. Ці РНК виходять з клітинного ядра і в цитоплазмі клітини використовуються для синтезу білків. Потім білки та РНК формують віріони, здатні інфікувати нові клітини.
-
Question 9 of 38
9. Question
Встановлено, що деякі сполуки, наприклад, токсини грибів і деякі антибіотики, можуть пригнічувати активність РНК-полімерази. Порушення якого процесу відбувається в клітині у випадку пригнічення активності даного ферменту?
Correct
Incorrect
Hint
Антибіотик рифаміцин, утворений бактеріями Streptomyces, і його напівсинтетичне похідне рифампіцин специфічно інгібують ініціацію транскрипції. Ці антибіотики не запобігають зв’язуванню РНК-полімерази з ДНК-матрицею. Рифампіцин перешкоджає утворенню першого фосфодіефірного зв’язку в ланцюзі РНК. При цьому антибіотик практично не впливає на елонгацію ланцюга. Подібну до цих антибіотиків дію має на клітини еукаріотів альфа-аманітин – токсин блідої поганки (Amanita phalloides), Він інгібірує вибірково еукаріотичну РНК-полімеразу II, пригнічуючи всі типи каталітичної активності РНК-полімерази II і, тому, діє на всіх стадіях транскрипції.
-
Question 10 of 38
10. Question
Онкологічному хворому призначили препарат метотрексат, до якого згодом клітини-мішені пухлини втратили чутливість. Експресія гена якого ферменту при цьому змінюється?
Correct
Incorrect
Hint
Метотрексат — протипухлинний препарат з групи антиметаболітів. Він має стуктурну подібність з фолієвою кислотою і є інгібітором дигідрофолатредуктази в клітинах людини і тварин. Дигідрофолатредуктаза — один з ключових ферментів у внутрішньоклітинному метаболізмі фолатів, необхідний для відновлення дигідрофолієвої кислоти до активної коферментної форми — тетрагідрофолієвої кислоти. Дигідрофолієва кислота утворюється в процесі каталітичного перетворення дУМФ до дТМФ — нуклеотиду, що є необхідним у синтезі ДНК. Порушення утворення тимідилатних нуклеотидів, відповідно реплікації, знижує здатність клітин пухлини до поділу. Фермент тимідилатсинтетаза та інші фолатзалежні ферменти залежать від здатності дигідрофолатредуктази відновлювати дигідрофолієву кислоту до тетрагідрофолієвої кислоти.
Медична практика показала, що введення протипухлинного препарату метотрексата призводить до того, що з часом клітини пухлин набувають резистентність до дії метотрексату. Причиною резистентності є ампліфікація гена дигідрофолатредуктази, при цьому активність ферменту підвищується приблизно в 400 разів. Ампліфікація генів — процес утворення додаткових копій ділянок хромосомної ДНК, як правило тих, що містять певні гени. -
Question 11 of 38
11. Question
Хворий 46 років звернувся до лікаря зі скаргою на біль в суглобах, яка посилюється напередодні зміни погоди. У крові виявлено підвищена концентрація сечової кислоти. Посилений розпад якої речовини є найбільш імовірною причиною захворювання?
Correct
Incorrect
Hint
Наводяться симптоми захворювання, яке має назву — подагра. Ймовірною причиною захворювання є порушення обміну пуринів. При катаболізмі пуринових нуклеотидів (АМФ, ГМФ, ІМФ) утворюється сечова кислота, яка утворює з іонами натрію солі сечової кислоти — урати. При підвищенні концентрації сечової кислоти у крові – гіперурикемії — урати відкладаються у порожнинах суглобів, що призводить до запалення з розвитком больового синдрому з подальшим руйнуванням тканини суглобової сумки. Також урати можуть утворювати ниркові камні, що супроводжується больовими відчуттями в нирках. Серед перерахованих нуклеотидів лише АМФ є пуриновим.
-
Question 12 of 38
12. Question
Було доведено, що молекула незрілої і-РНК (про-і-РНК) містить більше триплетів, ніж виявляється амінокислот у синтезованому білку. Це пояснюється тим, що трансляції в нормі передує:
Correct
Incorrect
Hint
У результаті транскрипції у еукаріотів, на відміну від прокаріотів, утворююється незрілий первинний транскрипт (пре-мРНК, гетерогенна ядерна РНК), який має перетворюватися в функціонально повноцінну молекулу РНК у результаті численних реакцій процесингу. Основними посттранскрипційними модифікаціями, яким підлякає первинний транскрипт, є сплайсинг (вирізання неінформативних послідовностей нуклеотидів (інтронів) з молекули пре-мРНК та зшивання внутрішніх кінців (екзонів); кепування 7-метилгуанозіном; поліаденілування тощо. Отже саме сплайсинг призводить до того, що мРНК, яка використовується у трансляції, містить значно меншу кількість триплетів, ніж пре-мРНК як продукт транскрипції.
-
Question 13 of 38
13. Question
Чоловік 65-ти років, що страждає на подагру, скаржиться на болі в області нирок. При ультразвуковому обстеженні встановлено наявність ниркових каменів. Підвищення концентрації якої речовини є найбільш вірогідною причиною утворення каменів у даному випадку?
Correct
Incorrect
Hint
При катаболізмі пуринових нуклеотидів (АМФ, ГМФ, ІМФ) утворюється сечова кислота, яка утворює з іонами натрію солі сечової кислоти — урати. При підвищенні концентрації сечової кислоти у крові – гіперурикемії — урати відкладаються у порожнинах суглобів, що призводить до запалення з розвитком больового синдрому з подальшим руйнуванням тканини суглобової сумки. Також урати можуть утворювати ниркові камні, що супроводжується больовими відчуттями у області нирок.
-
Question 14 of 38
14. Question
Вивчається робота оперона. Відбулося вивільнення гена-оператора від білка–репресора. Що почнеться в клітині:
Correct
Incorrect
Hint
Оперон — ділянка ДНК прокаріотів, яка включає оператор і наступні за ним структурні гени. Ген-оператор — ділянка ДНК, яка розташована перед структурними генами, здатна зв’язуватися з білком-репресором, і, таким чином, блокувати транскрипцію зазначених генів. Білок-репресор — особливий регуляторний білок, який має хімічну спорідненість як до оператора, так і до індуктора. Може бути в активній (зв’язаний з оператором) або неактивній формі. Втрата спорідненості білка-репресора до оператора у результаті дії на нього індуктора ї відокремлення від ДНК відкриває можливість транскрипції структурних генів цього оперона.
-
Question 15 of 38
15. Question
Похідні птерину (аміноптерин і метотрексат) є інгібіторами дигідрофолатредуктази, внаслідок чого вони пригнічують регенерацію тетрагідрофолієвої кислоти з дигідрофолату. Ці лікарські засоби призводять до гальмування міжмолекулярного транспорту одновуглецевих груп. Біосинтез якого полімеру при цьому пригнічується ?
Correct
Incorrect
Hint
Аміноптерин та метотрексат є протипухлинними препаратами з групи антиметаболітів. Вони мають стуктурну подібність з фолієвою кислотою і є інгібіторами дигідрофолатредуктази в клітинах людини і тварин. Дигідрофолатредуктаза — один із ключових ферментів у внутрішньоклітинному метаболізмі фолатів, необхідний для відновлення дигідрофолієвої кислоти до активної коферментної форми — тетрагідрофолієвої кислоти. Дигідрофолієва кислота утворюється в процесі каталітичного перетворення дУМФ до дТМФ — нуклеотиду, що є необхідним у синтезі ДНК. Порушення утворення тимідилатних нуклеотидів пригнічує синтез ДНК, таким чином знижується здатність клітин пухлини до поділу.
-
Question 16 of 38
16. Question
Працівниця хімічного підприємства внаслідок порушення правил безпечної роботи піддалася дії азотистої кислоти і нітритів, які викликають дезамінування цитозину в молекулі ДНК. Який фермент ініціює ланцюг репараційних процесів?
Correct
Incorrect
Hint
Дезамінування цитозину перетворює його на урацил. Така заміна є потенційно мутагенною, так як урацил утворює пару з аденіном і, відповідно, одна із молекул ДНК, утворених у результаті реплікації, буде містити пару UA замість CG. Репарація такої мутації ініціюється наступним чином: фермент урацил-ДНК-глікозидаза гідролітичним шляхом розщеплює глікозидний зв’язок між урацилом та дезоксирибозою, фермент інсертаза приєднує замість урацилу правильну комплементарну гуаніну основу – цитозин. Більш складний варіант виправлення апіримідинізованого сайту ДНК здійснюється специфічними ферментами: екзонуклеазою, ДНК-полімеразою та лігазою.
-
Question 17 of 38
17. Question
У клітині на гранулярній ЕРС відбувається етап трансляції, при якому спостерігається просування і-РНК відносно рибосоми. Амінокислоти з’єднуються пептидними зв’язками в певній послідовності — відбувається біосинтез поліпептиду. Послідовність амінокислот у поліпептиді відповідатиме послідовності:
Correct
Incorrect
Hint
Найважливішу роль у процесі біосинтезу білка відіграють нуклеїнові кислоти. Бо саме в молекулах нуклеїнових кислот зберігається спадкова інформація про порядок розміщення амінокислот, яку визначає генетичний код. Генетичний код — це встановлення відповідності між певною послідовністю нуклеотидів молекул ДНК і амінокислотами молекули білка. З’ясовано, що кожна амінокислота кодується трьома нуклеотидами ДНК або інформаційної РНК — кодонами. Сама ДНК безпосередньої участі в синтезі білків не бере – вона міститься в ядрі, а білки синтезуються в рибосомах, що містяться в цитоплазмі. Завдяки транскрипції інформація з ділянки ДНК (гену) переписується, у вигляді послідовності кодонів іРНК. Трансляція (процес безпосереднього синтезу поліпептидного ланцюга) – забезпечує переклад послідовності нуклеотидів у молекулі іРНК у послідовність амінокислотних залишків у поліпептиді.
-
Question 18 of 38
18. Question
Лікарі-інфекціоністи широко використовують антибіотики, які пригнічують синтез нуклеїнових кислот. Який етап біосинтезу гальмує рифампіцин?
Correct
Incorrect
Hint
Рифаміцин, утворений бактеріями Streptomyces, і його напівсинтетичне похідне рифампіцин специфічно інгібують ініціацію синтезу РНК. Ці антибіотики не запобігають зв’язуванню РНК-полімерази з ДНК-матрицею. Рифампіцин перешкоджає утворенню першого фосфодіефірного зв’язку в ланцюзі РНК. При цьому антибіотик практично не впливає на елонгацію ланцюга. Настільки висока вибірковість інгібуючої дії робить рифампіцин цінним інструментом у молекулярно-біологічних дослідженнях. Наприклад, його можна використовувати для пригнічення ініціації нових ланцюгів РНК, не зачіпаючи транскрипції тих ланцюгів, синтез яких вже почався. Мішенню для рифампіцину є бета-субодиниця РНК-полімерази.
-
Question 19 of 38
19. Question
Для утворення транспортної форми амінокислот для синтезу білка необхідно:
Correct
Incorrect
Hint
Утворення транспортної форми амінокислоти (її активація) полягає у підборі відповідної тРНК (що містить той антикодон, який є комплементарним кодону даної амінокислоти) та у приєднанні амінокислоти до 3’ (або 2’) кінця цієї тРНК. Каталізується аміноацил-тРНК-синтетазами (АРС-азами). У клітині міститься 21 різновид цього ферменту. Кожна АРС-аза упізнає всі ізоакцепторні (які переносять одну амінокислоту) т-РНК, одну певну амінокислоту і з’єднує їх. Тому відповідність антикодона т-РНК і амінокислоти визначається саме АРС-азою. Ферменти АРСази утворюють ковалентний зв’язок між карбоксильною групою амінокислоти і гідроксильною групою рибози на 3′-кінці тРНК за участю АТФ.
-
Question 20 of 38
20. Question
У синтезі пуринових нуклеотидів беруть участь деякі амінокислоти, похідні вітамінів, фосфорні ефіри рибози. Коферментна форма якого вітаміну є переносником одновуглецевих фрагментів у синтезі пуринових нуклеотидів?
Correct
Incorrect
Hint
Переносником одновуглецевих фрагментів (метильного, метиленового, метенільного, оксиметильного, формільного, форміміно), що використовуються не лише в синтезі пуринових нуклеотидів, але і в синтезі тимідилатних нуклеотидів, обміні амінокислот тощо є тетрагідрофолієва кислота (ТГФК). ТГФК є коферментною формою вітаміну фолієва кислота (інші назви: фолацин, вітамін В9, вітамін Вс).
-
Question 21 of 38
21. Question
Чоловікові 58-ми років зроблено операцію з приводу раку простати. Через 3 місяці йому проведено курс хіміо- та променевої терапій. У комплекс лікарських препаратів входив 5-фтордезоксіуридин — інгібітор тимідилатсинтази. Синтез якої речовини блокується цим препаратом?
Correct
Incorrect
Hint
У клітинах 5-фтордезоксиуридин перетворюється на 5-фтордезоксиуридинмонофосфат (FdUMP). Ця речовина є структурним аналогом тимідилової кислоти (dТMP) і відрізняється від неї тільки наявністю атома фтору в п’ятому положенні замість метильної групи. FdUMP, пригнічуючи тимідилатсинтетазу, перешкоджає метилюванню дезоксіуридилової кислоти до утворення тимідилової кислоти. Так як дезоксітимідилові нуклеотиди використовуються виключно для синтезу ДНК, використання лікарського препарату 5-фтордезоксиуридину пригнічує синтез ДНК і ,таким чином, надає протипухлинну дію.
-
Question 22 of 38
22. Question
У 19-місячної дитини з затримкою розвитку та проявами самоагресії, вміст сечової кислоти в крові — 1,96 ммоль/л. При якому метаболічному порушенні це спостерігається?
Correct
Incorrect
Hint
Спадкова хвороба обміну речовин, обумовлена дефіцитом ферменту гіпоксантинфосфорибозилтрансферази, що виявляється розумовою відсталістю, нападами агресивної поведінки з самоушкодженням, підвищеним вмістом сечової кислоти в крові та сечі має назву синдром Леша-Ніхана.Ферментативний дефект призводить до порушення пуринового обміну і підвищеної продукції сечової кислоти. Вчені припускають, що гіперурикемія викликає дефіцит дофаміну у всіх підкіркових структурах, за винятком чорної субстанції, що, ймовірно, є наслідком порушення розгалуження терміналей дофамінергічних нейронів, в тому числі в стріатумі. У результаті розвивається гіперчутливість D1-рецепторів на стріарних нейронах, з чим можна частково пов’язати аутоагресивні дії.
Усі інші хвороби, запропоновані як варіанти відповіді, супроводжуються гіперурикемією, але не психічними порушеннями. -
Question 23 of 38
23. Question
Лімфоцит уражений ретровірусом ВІЛ (СНІД). У цьому випадку напрямок потоку інформації в клітині буде:
Correct
Incorrect
Hint
Ретровіруси — сімейство РНК-вірусів, які зберігають і переносять свою генетичну інформацію у молекулах РНК, до якого належить вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Після інфікування клітини ретровірусом у цитоплазмі починається синтез вірусної ДНК з використанням віріонів РНК у якості матриці. Для цього використовується механізм зворотної транскрипції: вірусний фермент зворотна транскриптаза (або ревертаза, або РНК-залежна ДНК-полімераза) синтезує спочатку один ланцюг ДНК на матриці вірусної РНК, а потім вже на матриці синтезованого ланцюга ДНК добудовує другий, комплементарний йому ланцюг. Утворюється дволанцюгова молекула ДНК, яка інтегрується в хромосомну ДНК клітини під час клітинного поділу, коли немає ядерної оболонки (винятком є ВІЛ, ДНК якого здатна проникати в ядро) і далі служить матрицею для синтезу молекул вірусних РНК. Ці РНК виходять з клітинного ядра і в цитоплазмі клітини використовуються для синтезу білків. Потім білки та РНК формують віріони, здатні інфікувати нові клітини.
-
Question 24 of 38
24. Question
У експерименті було виявлено підвищення активності бета-галактозидази після внесення лактози в середовище культури E.coli. Яка ділянка лактозного оперона стає розблокованою від репрессора за цих умов?
Correct
Incorrect
Hint
@ Оперон — ділянка ДНК прокаріотів, яка включає оператор і наступні за ним структурні гени. Ген-оператор — ділянка ДНК, яка розташована перед структурними генами, здатна зв’язуватися з білком-репресором, і, таким чином, блокувати транскрипцію зазначених генів. Білок-репресор — особливий регуляторний білок, який має хімічну спорідненість як до оператора, так і до індуктора. Індуктором білка-репресора системи лактозного оперона E.coli є похідне лактози – алолактоза. Зв’язування білка-репресора з алолактозою змінює його конформацію таким чином, що він втрачає спорідненість до гена-оператора ДНК, відокремлюється від нього і, таким чином, відбувається розблокування регуляторної ділянки лактозного оперону. Відбувається транскрипція генів, у тому числі гену, що кодує бета-галактозидазу.
-
Question 25 of 38
25. Question
Для лікування урогенітальних інфекцій використовують хінолони — інгібітори ферменту ДНК-гірази. Який процес порушується під дією хінолонів у першу чергу?
Correct
Incorrect
Hint
Гіраза має здатність розкручувати позитивні супервитки, замінюючи їх на негативні. Це робить гіразу надзвичайно важливою для процесу реплікації ДНК. Коли ДНК-полімераза рухається вздовж ДНК, попереду ферменту утворюються позитивні супервитки, оскільки спіраль ДНК правозакручена. Створюється таким чином напруга, яка перешкоджає подальшому просуванню ДНК-полімерази. Ця проблема вирішується гіразою (а також топоізомеразою IV). Таким чином, гіраза грає важливу роль як в ініціації, так і в елонгації і термінації реплікації.
Хінолони, такі як налідіксова кислота та ципрофлоксацин, зв’язуються з гіразою та топоізомеразою IV, не даючи їм перетворювати позитивні супервитки і, таким чином, перешкоджаючи реплікації ДНК. Стійкі до хінолонів бактерії мають мутантні топоізомерази, що не зв’язуються з хінолонами. -
Question 26 of 38
26. Question
У пацієнта встановлено гіповітаміноз фолієвої кислоти, що може призвести до порушення синтезу:
Correct
Incorrect
Hint
Фолієва кислота є попередником коферменту тетрагідрофолату, який бере участь у багатьох реакціях метаболізму нуклеотидів і амінокислот. Тетрагідрофолат є переносником одновуглецевих груп. Його похідні, такі як метеніл- та формілтетрагідрофолат, виступають донорами одновуглецевих груп у синтезі пуринового нуклеотиду ІМФ (попередника інших пуринових нуклеотидів та піримідинового тимідилового нуклеотиду дТМФ. Концентрація тетрагідрофолату знижується під дією лікарського препарату метотрексату, який використовують у якості цитостатика завдяки його здатності пригнічувати синтез нуклеотидів і таким чином ДНК, що унеможливлює поділ клітини
-
Question 27 of 38
27. Question
Під впливом фізичних факторів у молекулі ДНК можуть виникати пошкодження. Ультрафіолетові промені зумовлюють утворення в ній димерів. Ці димери є з’єднаними між собою сусідніми піримідиновими основами. Укажіть їх:
Correct
Incorrect
Hint
До складу нуклеотидів ДНК входять 4 основні різновиди азотистих основ: пуринові аденін, гуанін та піримідинові тимін, цитозин. Під впливом ультрафіолетових променів сусідні у одному із ланцюгів ДНК основи здебільшого тимін-тимін (але можливо і тимін-цитозин, цитозин-цитозин) можуть зшиватися між собою і утворювати так звані циклобутанові піримідинові димери, які дуже сильно спотворюють структуру ДНК і не дають можливості ДНК-полімеразам реплікувати а РНК-полімеразам транскрибувати пошкоджену ділянку. Репарація викликаних ультрафіолетовим випромінюванням пошкоджень у людському організмі здійснюється виключно за рахунок ексцизійної репарації нуклеотидів. Ферменти цієї системи вирізають пошкоджену ділянку ДНК і замінюють її новими нуклеотидами. Дефекти ферментів ексцизійної репарації нуклеотидів викликають важке спадкове захворювання — пігментну ксеродерму, за якої найменше перебування на сонці призводить до опіків, і за кілька років життя розвивається рак шкіри.
-
Question 28 of 38
28. Question
При регенерації епітелію слизової оболонки порожнини рота (розмноження клітин) відбувається реплікація ДНК за напівконсервативним механізмом. При цьому нуклеотиди нового ланцюга ДНК є комплементарними нуклеотидам:
Correct
Incorrect
Hint
Реплікація є матричним синтезом. У загальному розумінні матриця (лат. matrix — «першопричина») – шаблон, зразок, форма, що застосовується для штампування чи лиття, використовується у серійному виробництві. Репліка (лат. replico — знову, ще прикладаю) – зліпок, відбиток шаблону (матриці). Копіювання молекул ДНК здійснюється саме реплікацією її ланцюгів, тобто кожен із ланцюгів материнської ДНК слугує матрицею для утворення ланцюгів (реплік) дочірніх ДНК. Підбір і включення нуклеотидів у ланцюг, що синтезується, здійснюється за принципом комплементарності: нуклеотиду, що містить аденін, ДНК-полімараза підбирає і приєднує до зростаючого ланцюга нуклеотид з тиміном, нуклеотиду з гуаніном – нуклеотид з цитозином. Таким чином нуклеотиди нового ланцюга ДНК є комплементарними нуклеотидам ланцюга материнської ДНК.
-
Question 29 of 38
29. Question
У клітинах працівника зони ЧАЕС сталася мутація у молекулі ДНК. Однак потім у пошкодженій ділянці молекули ДНК була відновлена первинна структура за допомогою специфічних ферментів. У цьому випадку мала місце:
Correct
Incorrect
Hint
Вплив іонізуючої радіації на ДНК працівника ЧАЕС супроводжувався виникненням точкових мутацій, найчастішими з яких були відщеплення пуринових основ – депуринізація, депіримідинізація, дезамінування цитозину, утворення тимінових димерів тощо. Проте у клітинах живих організмів діють молекулярні механізми, що протидіють постійним ушкодженням молекул ДНК та усувають зміни у структурі ДНК, що вже відбулися. Цей процес підтримання нативної структури ДНК за рахунок виправлення пошкоджень називається репарацією.
-
Question 30 of 38
30. Question
У хворого відзначається м’язова слабкість і біль у м’язах, що обумовлено порушенням утворення карнозину та ансеріну з амінокислоти β-аланіну. В організмі людини утворення зазначеної амінокислоти відбувається в процесі катаболізму:
Correct
Incorrect
Hint
Карнозин і ансерін — специфічні речовини скелетної мускулатури хребетних, за хімічною природою є дипептидами, утвореними двома амінокислотами: бета-аланіном та гістидіном. Вчені припускають, що вони здатні збільшувати амплітуду м’язового скорочення коли виникає втома. Ці дипептиди не впливають безпосередньо на скорочувальний апарат, але збільшують ефективність роботи іонних насосів м’язової клітини.
Катаболізм піримідинових нуклеотидів УМФ та ТМФ (які містять у складі урацил та тимін відповідно) полягає у розриві піримідинових циклів їх азотистих основ з утворенням у якості специфічного продукту бета-аланіну, який може бути використаним для синтезу карнозіну та ансеріну. -
Question 31 of 38
31. Question
У хворих на пігментну ксеродерму шкіра чутлива до світла, тому що у них порушена ексцизійна репарація. Який саме процес порушений у хворих?
Correct
Incorrect
Hint
Система ексцизійної репарації у здорової людини відновлює молекули ДНК у разі спричинених ультрафіолетовими променями пошкоджень. Здійснюється вона системою ферментів. Принцип роботи цієї системи – упізнати пошкоджену (ту, що містить тиміновий димер) ділянку ДНК, вирізати її та замінити новою. Розщеплення ланцюга ДНК зліва від димера, відведення вбік вільного кінця, що містить тиміновий димер каталізується ферментом УФ-специфічною ендонуклеазою. Утворений «пролом» у ланцюзі ДНК заповнюється ДНК-полімеразою та лігазою. Спадкове порушення синтезу цих ферменту призводить до порушення відновлення молекули ДНК і може бути причиною пігментної ксеродерми.
-
Question 32 of 38
32. Question
В експериментальних дослідженнях було встановлено, що стероїдні гормони впливають на протеосинтез. На синтез яких речовин, які приймають участь у синтезі білка, вони здійснюють свій вплив?
Correct
Incorrect
Hint
Механізм дії стероїдних гормонів наступний: молекули надходять в клітини і зв’язуються зі специфічними білками-рецепторами, що знаходяться в цитозолі. Комплекси гормонів з білками переміщуються потім в ядро, де, впливають на експресію генів (тих, що кодують певні білки), підсилюючи її (гормони-індуктори) або пригнічуючи її (гормони-репресори). Таким чином регулюється транскрипція. Продуктом транскрипції є пре-мРНК, яка після процесингу використовується у якості інструкції збірки амінокислот у поліпептидний ланцюг під час трансляції. Отже стероїдні гормони впливають на протеосинтез, змінюючи експресію генів і, відповідно, синтез специфічних мРНК.
-
Question 33 of 38
33. Question
У цитологічних дослідженнях було виявлено велику кількість різних молекул тРНК, які доставляють амінокислоти до рибосоми. Кількість різних типів тРНК у клітині буде дорівнювати кількості:
Correct
Incorrect
Hint
Транспортні РНК, тРНК — рибонуклеїнові кислоти, функцією яких є: активація амінокислот, транспортування їх до місця синтезу білка, безпосередня участь в нарощуванні поліпептидного ланцюга. Остання функція реалізується наступним чином: певна тРНК у комплексі з відповідною до антикодону цієї тРНК амінокислотою у формі аміноацил-тРНК фіксується водневими зв’язками за принципом комплементарності на кодоні (триплеті) мРНК у спеціальному сайті рибосоми і таким чином забезпечує необхідну для утворення нового пептидного зв’язку конформацію білоксинтезуючого комплексу. Так як у генетичному коді використовується 61 змістовних триплети, що кодують амінокислоти, їм має відповідати така ж кількість антикодонів, відповідно кількість різновидів тРНК.
-
Question 34 of 38
34. Question
Спадкова інформація зберігається в ДНК, але дана молекула безпосередньо участі в синтезі білків не приймає. Який процес забезпечує реалізацію спадкової інформації в поліпептидний ланцюг?
Correct
Incorrect
Hint
Найважливішу роль у процесі біосинтезу білка відіграють нуклеїнові кислоти. Бо саме в молекулах нуклеїнових кислот зберігається спадкова інформація про порядок розміщення амінокислот, яку визначає генетичний код. Генетичний код — це встановлення відповідності між певною послідовністю нуклеотидів молекул ДНК і амінокислотами молекули білка. З’ясовано, що кожна амінокислота кодується трьома нуклеотидами ДНК або інформаційної РНК — кодонами. Сама ДНК безпосередньої участі в синтезі білків не бере – вона міститься в ядрі, а білки синтезуються в рибосомах, що містяться в цитоплазмі. Завдяки транскрипції інформація з ділянки ДНК (гену) переписується у вигляді послідовності кодонів іРНК. Трансляція (процес безпосереднього синтезу поліпептидного ланцюга) – забезпечує переклад послідовності нуклеотидів у молекулі іРНК у послідовність амінокислотних залишків у поліпептиді.
-
Question 35 of 38
35. Question
На прийом до терапевта прийшов 40-річний хворий зі скаргами на періодичний приступоподібний біль в плюснефаланговому суглобі великого пальця та його припухлість. В аналізі сечі встановлено її різко кислий характер і рожеве забарвлення. З наявністю яких речовин можуть бути пов’язані такі зміни властивостей сечі?
Correct
Incorrect
Hint
Наводяться симптоми захворювання, яке називається подагра. Ймовірною причиною захворювання є порушення обміну пуринів. При катаболізмі пуринових нуклеотидів утворюється сечова кислота, яка формує з іонами натрію солі сечової кислоти — урати. При підвищенні концентрації сечової кислоти в крові — гіперурикемії — урати відкладаються в порожнинах суглобів, що призводить до запалення з розвитком больового синдрому і з подальшим руйнуванням тканини суглобової сумки. Також урати можуть утворювати ниркові камені, що супроводжується больовими відчуттями в нирках. Реакція сечі визначає можливість і характер утворення каменів: сечокислі камені частіше утворюються при рН нижче 5,5. При подагрі значного випадання кристалів сечової кислоти в сечі не спостерігається. Раннє (протягом години після сечовипускання) випадання їх в осад свідчить про патологічно кислу сечу (низький рН), що спостерігається при нирковій недостатності. Аморфні урати — сечокислі солі, надають осадку сечі цегляно-рожевого кольору.
-
Question 36 of 38
36. Question
Хворому на туберкульоз легень призначено рифампіцин, який пригнічує фермент РНК-полімеразу на стадії ініціації такого процесу:
Correct
Incorrect
Hint
Антибіотик рифаміцин, утворений бактеріями Streptomyces, і його напівсинтетичне похідне рифампіцин специфічно інгібують ініціацію транскрипції. Ці антибіотики не запобігають зв’язуванню РНК-полімерази з ДНК-матрицею. Рифампіцин перешкоджає утворенню першого фосфодіефірного зв’язку в ланцюзі РНК. При цьому антибіотик практично не впливає на елонгацію ланцюга.
-
Question 37 of 38
37. Question
Біохімічний аналіз амінокислотного складу щойно синтезованих поліпептидів показав, що в процесі трансляції перша амінокислота в кожному білку одна і та ж. Назвіть її:
Correct
Incorrect
Hint
Першою в біосинтезі поліпептиду у еукаріотів завжди є амінокислота метіонин. У прокаріотів першою в трансляції завжди є амінокислота формілметіонин. Обидві визначаються як N-кінцеві у поліпептидному ланцюзі, що синтезується.
-
Question 38 of 38
38. Question
Чоловік 55-ти років, що скаржиться на біль в ділянці нирок, надійшов в лікарню. В ході ультразвукового обстеження пацієнта виявлено наявність ниркових каменів. Наявність в сечі якої з наведених речовин є найімовірнішою причиною утворення каменів у цього пацієнта?
Correct
Incorrect
Hint
З наведених речовин тільки сечова кислота у формі солів уратів натрію за умов її накопичення здатна до утворення в ниркових канальцях каменів.